Bilgi Havuzu

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Hangileri 2024 – Türk Dili Kaçıncı Sırada?

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Hangileri 2024 – Türk Dili Kaçıncı Sırada? Dünyada ortalama 7 bin dil olduğu bilinmekte. bu dillerden kimisi evrensel olarak kabul edilmekle birlikte kimi diller küçük toplumlar tarafından kullanılmakta. Peki ama Dünyada En Çok Konuşulan Diller Listesinde Türkiye kaçıncı Sırada? Gelin birlikte öğrenelim…

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Hangileri 2024

dunyada en cok konusulan diller hangileridir

Genel olarak en çok merak edilen dünyada en çok hangi dilin konuşulduğudur. Bir iletişim aracı olarak kullandığımız diller her toplumun ve kültürün kendine özgü olarak farklıdır. Bizlerde bu yazımızda 2024 yılında Dünyada En Çok Konuşulan Dilleri listeledik.

İnsanlar olarak iletişim kurabilmek için her coğrafyanın kendine özgü bir anlaşma dili vardır. Kim diller milyonlarca kişi tarafından kullanırken kimi coğrafya ve topluluklarda ise az bir kesim tarafından kullanılan diller de mevcuttur. Dil, toplum ve toplumlararası iletişimi sağlayan doğal bir araçtır ve ve bu araç her toplum tarafından farklı şekilde şekillenip kullanılmaktadır.

Özellikle yeni bir dik öğrenmek isteyenlerin daha fazla araştırdığı Dünyada En Çok Konuşulan Diller başlığıdır. Genellikle bilinen İngilizce olsa da anadil ve yabancı dil olarak kullanılan diller arasında yer almaktadır.  Unesco verilerine göre Dünyada En Çok Konuşulan Diller Listesi göz attığınızda düşündüğünüzden daha farklı bir liste çıkacağına eminiz. İşte Dünyada En Çok Konuşulan Diller…

1. Çince

Dünyada  en büyük nüfus oranına sahip olan ülke Çin ve ana dili Çince olan 1 milyarın üzerinde kişi bulunuyor. Hal böyle olunca dünyanın en çok konuşulan dili unvanını almasını sağlıyor . En yaygın lehçesi Mandarin ise hem ticari hem de sosyal nedenlerden ötürü her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanıldığı bilinmekte.

2. İngilizce

Evrensel dil olduğu da kabul edilen  ve Dünyada en çok konuşulan dillerde ikinci sırayı ise İngilizce alıyor. 508 milyonu aşkın kişi tarafından konuşulan bu dil Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, İngiltere, Yeni Zelanda ve Kanada’nın yanı sıra Güney Afrika, Zimbamve, Karayipler ile Hong Kong gibi dünyanın çok farklı noktalarında konuşuluyor. Ayrıca dünyanın kültür, ekonomi, siyaset dili olan İngilizce milyonlarca kişi arasındaki iletişimi kuruyor.

3. İspanyolca

Geçtiğimiz son yıllarla birlikte popülerliği gün geçtikçe artan dillerden birisi olan İspanyolca 392 milyon kişi tarafından konuşuluyor. İspanya, Küba, Güney ve Orta Amerika’nın tamamında konuşulan İspanyolca aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok konuşulan ikinci dil sırasına yerleşiyor. Ayrıca birçok ülkenin okullarında ikinci ya da üçüncü dil olarak öğrencilere öğretiliyor.

4. Hintçe

Geniş bir lehçe ailesine sahip olan Hintçe yeryüzünde 497 milyon insan tarafından kullanılıyor. Dünyanın en geniş nüfusuna sahip ülkelerinden birisi olan Hindistan’ın ana dili olan Hintçe, büyük oranda İngilizce etkisinde kalmış bir dil ancak veriler buna rağmen önümüzdeki yıllarda Hintçenin daha fazla kişi tarafından konuşulacağını öngörüyor.

5. Arapça

1974 yılında Birleşmiş Milletlerin 6. dili olarak kabul edilen Arapça bunun da etkisiyle gün geçtikçe popülaritesini artırıyor. Diğer yandan Kuran dili olması da bu dili konuşabilen kişi sayısının artmasında önemli bir etken olduğunu söyleyebiliriz. Ana dili Arapça olan ülkeler arasında Suudi Arabistan, Irak, Suriye, Kuveyt, Ürdün, Mısır ve Lübnan bulunuyor. 246 milyon kişinin konuştuğu Arapça dünyanın en eski dillerinden birisi olarak kabul ediliyor.

dunyada en cok konusulan diller

6. Rusça

Rusya Federasyonu toprakları dışında Beyaz Rusya, Kırgızistan, Ukrayna, Polonya, Estonya, Litvanya, Gürcisttan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Moldova ve Romanya gibi ülkelerde konuşulan Rusça kendisine çok geniş bir coğrafya edinmiş durumda. Dünyanın en çok konuşulan altıncı dili olan Rusça günümüzde 277 milyon kişi tarafından konuşuluyor.

7. Malayca – Endonezce

Malay dilinin en çok konuşulan lehçesi olan Endonezcedir. Malezya ve Endonezya halkının resmi dili olan bu dili 159 milyon kişi konuşuyor. Dünyanın en kalabalık altıncı ülkesi olan Endonezya, 17 binin üzerinde adadan oluşuyor bu da Malaycanın dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında yer almasını sağlıyor.

8. Bengalce

Bangladeş 120 milyonun üzerinde bir nüfusa sahip ve neredeyse tüm sınırı Hindistan’a dayalı bu da Bengalceyi konuşan kişi sayısını artırıyor. Günümüzde yaklaşık 210 milyon kişi Bengalce konuşuyor.

9. Portekizce

12. yüzyılda bağımsızlığını ilan eden Portekiz’in ana dili kaşifler ve denizciler tarafından tüm dünyaya yayılmıştır ve günümüzde tam 191 milyon kişi Portekizce konuşuyor. Portekizce Portekiz’den başka Brezilya, Makau, Venezuela, Angola ile Mozambik’te konuşuluyor.

10. Fransızca

Dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında 10. sıraya yerleşen Fransızcayı yeryüzünde 129 milyon kişi konuşuyor. Fransa’nın yanı sıra Belçika, İsviçre, Kameron, Kanada ve Haiti gibi birçok ülkede konuşuluyor.


Türk Dili Kaçıncı Sırada?

turk dili kacinci sirada

Aslında en çok merak edilenlerden biri de kendi dilimiz olan Türkçe, Türkiye Türkçesinin yanı sıra; Azerice, Özbekçe, Uygurca, Türkmence, Tatarca ve Kazakça lehçeleri ile geniş bir aileye sahip. Türkçe tüm lehçeleri ile ele alındığında dünya nüfusunun yaklaşık 180 ile 200 milyon kişi tarafından konuşulduğu söylenebilir.

Türk dilleri arasında en çok konuşulan ise Türkiye Türkçedir ve tüm Türk dili konuşan kişilerin %40’ını oluşturuyor. Bu yüzden de  Türkiye Türkçesi en çok konuşulan diller arasında 20. sırada yer alıyor lakin tüm lehçeleri ile Türkçe konuşan kişi sayısını göz önüne alacak olursak Türkçe kendine en çok konuşulan ilk 5 dil arasında yer alıyor diyebiliriz.


👉 Bir Günde Kaç Saat Ders Çalışmalı? Günde Kaç Soru Çözülmeli?

Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu