Bilgi Havuzu

Üniversitede FF Ne Demek? FF Ders Notu Geçilir mi?

Üniversitede FF Ne Demek? FF Ders Notu Geçilir mi? Üniversite başlayan öğrenciler liseden sonra farklı bir not sistemi ile karşı karşıya geliyor. Vize ve finallerden geçmek isteyen öğrenciler FF Notu Kaç Puan? gibi soruları merak ediyor. Gelin birlikte  FF Ders varken mezun olunur mu? öğrenelim…

Üniversitede FF Ne Demek?

universitede ff ne demek 2

Özellikle üniversiteye eni başlayanların yeni alışmaya çalıştığı üniversite harf notları, öğrencilerin vize ve final sınavlarından aldığı notların karşılığıdır. Üniversite harf notu sistemi, lise, ilk ve ortaokul  not sisteminden çok farklıdır.

Ülkemizde genel olarak neredeyse tüm üniversitelerde kullanılan Harf Notları, öğrencilerin girdikleri sınav sonrasında ki gösterdiği başarıyı simgelemekte. Harf notunu kısaca açıklayacak olursak; almış olduğunuz yüzlük sistemdeki notun sınıfınızdaki öğrencilere göre harflendirilmesine verilen isimdir.

Üniversitedeki bu harf not sisteminde en çok merak edilen not ise genellikle FF dir. Bu harf notla dersi geçip geçmeyeceği kafasını kurcalar. FF harf notu almak, dersten başarısız olduğunu gösterir. Yani FF alan o dersten kalmış sayılır. FF harf notu almak, dersten başarısız olduğunu gösterir. Üniversite öğrencilerinin korkusu olan FF, öğrencinin bir dersten kalmış olduğunu gösterir. Bir dersten kalan kişi, bir sonraki dönemde bu dersi tekrar almak zorundadır.

Genel olarak Harf notları hakkında bilgi verecek olursak; harf notları AA ile başlar. AA en yüksek harf notudur. Öğrencilerin aldığı puanlara göre AA, BA, BB, CB, CC şeklinde notlar bulunmaktadır. Dersten en iyi başarıyı sağlayan öğrenciler AA harf notunu alır.

Dersi geçtiğinizi belirten harf notlarından sonra CD, DC ve DD notları gelmektedir. Bu notlar ise koşullu geçme anlamına gelir. Yani öğrencinin mezun olduğu dönemde not ortalaması 4.00 üzerinden 2.00’nin üstünde ise o zaman bu dersleri tekrar almasına gerek yoktur. Ancak not ortalaması 2.00 altında ise bu dersleri tekrar alarak notunu yükseltmesi gerekmektedir.


Üniversitede FF Notu Kaç Puan Yerine Geçer?

universitede ff ne demek 1

FF notunu harf notunu almış olan öğrencinin dersten başarısız olduğu anlamına gelmektedir. FF gelen dersin tekrar alınması gerekir. Üniversitelerde genelde 90 ile 100 puan arasındaki notlar AA harf notu ile değerlendirilmektedir.

89 ile 85 arasındaki notlar BA, 80 ve 84 arasındaki notlar BB, 79 ile 75 arasındaki notlar CB, 70 ile 74 arasındaki notlar CC, 69 ile 65 arasındaki notlar DC, 60 ile 64 arasındaki notlar DD olarak ifade edilmektedir. 49 ve altındaki notlar ise FF harf notunu alır. Bu harf notunu alan öğrenci dersten başarısız oldu anlamına gelmektedir.


FF İle Geçilir Mi?

Harf not sisteminde en çok merak edilen FF notudur. Bir dersten FF alan kimse, dersten geçip geçmeyeceğini araştırır. Dersin ortalaması 49 puanından düşükse ve harf sisteminde FF olarak görünüyorsa, kişi o dersten geçemez. Bu durumda kaldığı dersten geçmek için sonraki yıl geçerli bir not almak için tekrar seçmelidir.


FF Ders Varken Mezun Olunur mu?

Dersten kalmak için de o dersin harf notu dikkate alınır. Eğer dersin harf notu FF ise öğrenci o dersten direk kalmış demektir ve sonraki yıl bu dersi alması gerekir.

Şartlı/ Koşullu Geçme: Dersin harf notu CD, DC veya DD ise öğrenci bu derslerden koşullu olarak geçmiş demektir. Bu şekilde geçmenin koşulu ise öğrencinin bir sonraki dönem Genel Not Ortalamasını 2.0’ın üzerinde tutması gerekir. Yani Genel not ortalaması 2.00 ise bu dersi veya dersleri geçmiş, 2.00 ve altında ise bu dersten veya derslerden kalmış demektir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Üniversitede Harf Notu Nedir?

Bizi Instagram’ dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu