Bilgi Havuzu

2024 8. Sınıf LGS Fen Bilimleri Konuları ve Soru Dağılımı MEB

2024 8. Sınıf LGS Fen Bilimleri Konuları ve Soru Dağılımı MEB. LGS hazırlanan adaylar 8. sınıf Fen Bilimleri LGS’de hangi konular çıkacak? LGS Fen Bilimleri kaç soru var? araştırmakta. Bu yazımızda kaynak olarak kullanabileceğiniz 8. Sınıf LGS Fen Bilimleri Konuları ve Soru Dağılımını sizler için hazırladık.

2024 8. Sınıf LGS Fen Bilimleri Konuları ve Soru Dağılımı

2024 8 sinif lgs fen bilimleri konulari ve soru dagilimi

2024 yılında LGS hazırlanan adaylar LGS Fen Bilimleri konularına çalışırken bir yandan da 8. Sınıf LGS Fen Bilimleri Konuları ve Soru Dağılımı araştırmakta. Öncelikle belirtelim ki; LGS sınavında 90 soru çıkmaktadır bunlardan 20 tanesi Fen Bilimleri sorusudur. LGS Fen Bilimleri soruları uzun bilgi paylaşımı olan haliyle çözümü de uzun olan sorulardır.

Geçmiş yıllara ait çıkmış soruları incelediğimiz her yıl ve en çok soru çıkan konular DNA ve Genetik Kod, Madde ve Endüstri ve Enerji Dönüşümleri ve Çevre Bilimi konularıdır. Bununla birlikte diğer konulardan da 1’er, 2’şer soru gelmiştir. Be nedenle en çok soru çıkan konulara ağırlık vermenizi öneriyoruz.

8. sınıf LGS Fen Bilimleri konularını ve soru dağılımını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

2024 LGS Kaç Gün Kaldı?


2023 LGS Fen Bilimleri Konu Dağılımı

2024 lgs fen bilimleri konu dagilimi

Milli Eğitim Bakanlığını müfredatına göre 2023 LGS Fen Bilimleri konuları aşağıdaki gibidir.

  • Mevsimler ve İklim
  • DNA ve Genetik Kod
    Basınç
  • Madde ve Endüstri
  • Elektrik Yükleri ve Elektrik Enerjisi
  • Enerji Dönüşümleri ve Çevre Bilimi
  • Basit Makineler

2023 LGS Fen Bilimleri Soru Dağılımı

LGS sınavının ikinci oturumu olan 40 soruluk sayısal alan dersleri içerisinde 20 adet Fen Bilimleri sorusu çıkar. Sorular genel olarak bilgiye dayalı yorum ve çözüm gerektiren sorulardır. Aşağıdaki tabloyu inceleyerek 2019-2020-2021 ve 2022 yılları hangi yıl hangi konudan kaç soru çıktığını öğrenebilir hangi konulara ağırlık vermenizi öğrenebilirsiniz.

LGS Fen Bilimleri Soru Dağılımı
Konu Adı2019202020212022
Mevsimler ve İklim1132
DNA ve Genetik Kod2385
Basınç252
Madde ve Endüstri6645
Basit Makineler222
Enerji Dönüşümleri ve Çevre Bilimi344
Elektrik Yükleri ve Elektrik Enerjisi33
Hücre Bölünmesi ve Kalıtım1
Işığın Kırılması1
Ses1
Toplam20202020

LGS Sınavı Kaç Soru, Kaç Dakika?

lgs sinavi kac soru kac dakika

Günümüzde MEB tarafından “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav”  şeklinde isimlendirilmektedir. LGS, TEOG sınavının yerine geçmiştir ve PISA, TIMSS soruları esas alınarak beceri temelli mantık muhakeme yeteneğini ölçen sorulardan oluşmaktadır. Aynı gün içinde iki oturum halinde uygulana LGS’ ye girmek zorunlu değildir. Lakin LGS’ ye sadece 8. sınıf öğrencileri girmektedir. Peki ama LGS Sınavı Kaç Soru, Kaç Dakika?

Birinci oturumunda uygulanan sözel bölümde 50, ikinci oturumunda uygulanan sayısal bölümde 40 olmak üzere, toplam da 90 soru soruluyor. Sözel bölümde Türkçe (20), Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi (10), T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük (10) ve Yabancı Dil (10), sayısal bölümde ise Matematik (20) ve Fen Bilimleri (20) alt testleri yer alır.

Birinci oturum 75 dakika, ikinci oturum ise 80 dakikadır.


LGS Puanı Nasıl Hesaplanır?

lgs puani nasil hesaplanir

Puan hesaplama yapılırken adayların sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenmektedir. Her öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanmaktadır. İlgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile alt testlerin ortalaması elde edilmektedir.

İlgili alt testin ortalaması, ham puanları ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak da alt testlerin standart sapması oluşturulmaktadır. Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı, o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi uygulanmaktadır.

Her alt test için hesaplanan standart puanlar, katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunmaktadır. 2 oturumdan herhangi birine katılmayan veya herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrencilerin puanı hesaplanmamaktadır.

LGS’ de adayların puan hesaplama işleminde kullanılan formüller aşağıda verilmiştir.

Ham Puan Hesaplamasında Kullanılan Formül:

lgs puan nasil hesaplanir


Standart Puan ve Ağırlıklı Standart Puan Hesaplamasında Kullanılan Formül:

lgs puan nasil hesaplanir 1

ASPXi : Xi  Testi Ağırlıklı Standart Puanı

AkXi : Xi  Testi Ağırlık Katsayısı

Öğrencilerin Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) Hesaplamasında Kullanılan Formül:

TASP = ASPTürkçe + ASPMat + ASPFen + ASPİnkılap + ASPDin Kül. + ASPYab. Dil.

TASP: Toplam Ağırlıklı Standart Puan

Hesaplanan Toplam Ağırlıklı Standart Puan, kendi içinde en küçüğü 100 ve en büyüğü 500 olan bir puan dağılımına dönüştürülmektedir. Bu puanların bulunmasında kullanılan formül:

lgs puan nasil hesaplanir 2


2024 8. Sınıf LGS Türkçe Konuları

2024 8. Sınıf LGS Matematik Konuları


İlginizi Çekebilir 👇

👉8. Sınıf LGS Çıkmış Sorular PDF MEB Tüm Dersler

Bizi Instagram’ dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu