Bilgi Havuzu

En Çok Ataması Olan Öğretmenlik Bölümleri 2024

En Çok Ataması Olan Öğretmenlik Bölümleri 2024. 2024 yılında YKS girecek ve kariyerine öğretmen olarak devam etmek isteyene adaylar 2024 Öğretmen atamaları branş dağılımını merak etmekte. Gelecekte ataması iyi olacak öğretmenlik bölümleri 2024 öğrenip tercihlerini o yönde yapacaklar. Bizde bu yazımızda En Çok Ataması Olan Öğretmenlik Bölümleri 2023 listeledik.

En Çok Ataması Olan Öğretmenlik Bölümleri 2024

en cok atamasi olan ogretmenlik bolumleri 2023

YKS 2024 sınavına hazırlanan adaylardan gelecekteki kariyerine öğretmen olarak devam etmek isteyenler, mezun olduktan sonra atama kaygısı da yaşamakta. Hal böyle olunca öğretmenlik mesleğini yapmak isteyen adaylar bir yandan YKS hazırlanırken bir yandan da MEB ataması en fazla olan öğretmenlik bölümlerini araştırıyor.

Adayların en çok Devlette öğretmenlik yapmak istemekte ve bunun en büyük sebeplerinden biri de hak edilişlerin verilmemesi ve aynı branştan mezun olan çok sayıda öğretmen olmasıdır. Hal böyle olunca öğretmenlik düşünen adaylar en çok ataması yapılan öğretmenlik bölümlerini öğrenim tercihlerini o yönde yapmak istemekteler. İşte en çok atama yapılan öğretmenlik bölümleri…

2022 yılında yapılmış en çok ataması yapılan Öğretmenlik branşları:

  1. Okul Öncesi Öğretmenliği: 8.805
  2. Sınıf Öğretmenliği: 4.398
  3. Özel Eğitim: 3.005
  4. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 2.248
  5. İlköğretim Matematik: 1001
  6. Lise Matematik: 1.447
  7. İngilizce: 1.307
  8. Rehberlik: 1.271

Genel olarak tüm yıllarda ataması en çok olan bölümler listelediğimiz şekildedir. Üniversitede öğretmenlik bölüm tercihlerinizi yapmadan önce bu listeyi gözden geçirerek tercih yaparsanız atanma ihtimalinizin daha yüksek olacaktır.


1- Okul Öncesi Öğretmenliği

en cok atamasi olan ogretmenlik bolumleri okul oncesi ogretmenligi

En Düşük Atama Puanı : 79, 66

En Son Açılan Kontenjan : 7.503

4 yıllık eğitim verilen Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde öğrencilerin mezun olabilmeleri için 240 AKTS haklarını doldurmaları ve üniversitelerinin mezuniyet koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Okul öncesi öğretmenliği, çocukların ilkokuldan önceki eğitim hayatlarında destek sağlar. Bu bölümün öğretmenleri çocukları hayata hazırlar.


2-Sınıf Öğretmenliği

en cok atamasi olan ogretmenlik bolumleri sinif ogretmenligi

En Düşük Atama Puanı :77,36

En Son Açılan Kontenjan : 2.223

Sınıf öğretmenliği  eşit ağırlık puan türünden 4 yıl eğitim veren bir bölüm olmakla birlikte diğer bölümlere göre çok fazla iş imkanı sunan bir bölümdür. Hem kamuda hem de özel sektörde iş imkanı fazla olan bu bölümün son günlerde çok fazla ataması yapılmaktadır.


3- Özel Eğitim

En Düşük Atama Puanı : 62,37

En Son Açılan Kontenjan : 1.250

Özel eğitim öğretmenleri otizmli, Down sendromlu, fiziksel engelli ve üstün zekalı bireyler gibi farklı gelişim gösteren kişilerin eğitiminden sorumludur. Özel eğitim sınıflarında öğrenci sayısının az olması ve her sınıf için ayrı bir öğretmeninin görevli olması nedeniyle özel eğitim öğretmenliği atamaları yüksektir.


4- Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

En Düşük Atama Puanı : 79,56

En Son Açılan Kontenjan : 1.128

Din kültürü alanındaki ders sayısının artmasıyla birlikte din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği atamaları da yükselmiştir. Ayrıca imam hatip liselerinde de din eğitimi verilmesi, devlet okullarında din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine duyulan ihtiyacı artırmıştır.


5- İlköğretim Matematik

en cok atamasi olan ogretmenlik bolumleri ilkogretim matematik

En Düşük Atama Puanı : 78,54

En Son Açılan Kontenjan : 1.004

İlköğretim Matematik öğretmenliği her dönem en çok ataması olan öğretmenlik bölümlerinden olmuştur. Bu nedenle hem üniversite taban puanları hem de KPSS atama taban puanları her dönem yüksektir.


6- Lise Matematik

en cok atamasi olan ogretmenlik bolumleri lise matematik

En Düşük Atama Puanı : 78,52

En Son Açılan Kontenjan : 714

Matematik öğretmenliği bölümü tüm eğitim kurumları için temel Matematik eğitimi verdiği için kapsama alanı geniştir. Matematik Öğretmenliği tüm dönemlerin en çok ataması olan branşlarındandır bu nedenle hem üniversite taban puanları hem de KPSS atama puanları yüksektir.


7- İngilizce

en cok atamasi olan ogretmenlik bolumleri ingilizce

En Düşük Atama Puanı : 75,70

En Son Açılan Kontenjan : 450

İngilizce öğretmenleri ilköğretim, ortaöğretim ve lise kademesinde çalışabildikleri için her dönem en çok atanan öğretmenlikler arasındadır. Dünyada her geçen gün daha küçük bir hal alması, kültürlerin daha iç içe olması ve buna benzer nedenler yabancı dil öğrenimini, özellikle de evrensel dil halini alan İngilizce öğrenimini zorunlu kılmıştır. İngilizce öğretmenliği de bu ihtiyaca göre şekillenmiştir.


8- Rehberlik

En Düşük Atama Puanı : 82,02

En Son Açılan Kontenjan : 467

Rehberlik öğretmenliğinin okul öncesinden başlayıp liseye kadar uzanmasından dolayı bölüm mezunlara olan ihtiyaç artırmıştır.İlginizi Çekebilir 👇

👉 En Çok Tercih Edilen 2 Yıllık Sağlık Bölümleri 2023

👉 En Çok Tercih Edilen 2 Yıllık Önü Açık Bölümler 2023

👉Hangi Bölümden Kaç Mezun Var? 2023 Güncel Rakamlar

👉Mezunları En Hızlı ve Kolay İş Bulan Bölümler 2023

Bizi Instagram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu