Bilgi Havuzu

En Çok Tercih Edilen 4 Yıllık Önü Açık Bölümler 2024

En Çok Tercih Edilen 4 Yıllık Önü Açık Bölümler 2024 2024 yılında YKS girecek adaylar için mezun olduktan sonra ataması kolay olan ve iş bulma garantisi olan 4 yıllık bölümleri listeledik. Gelecek planlarınızı yaparken size rehberlik edebilmesi açısından En Çok Tercih Edilen Önü Açık 4 Yıllık Bölümler 2024 listesine göz atabilirsiniz…

En Çok Tercih Edilen 4 Yıllık Önü Açık Bölümler 2024

en cok tercih edilen 4 yillik onu acik bolumler 2023 1

Eğitim hayatına 4 yıllık bölümlerle devam etmek isteyen adaylar En çok iş bulan 4 yıllık bölümleri araştırıyor. Sınav kaygısı bir yana dursun bir yandan da mezun olduktan sonra başlayan kaygı adayları endişelendiriyor. bu yazımızda size rehberlik etmesi açısından, ataması en hızlı olan 4 yıllık bölümler ve iş imkanı en çok olan 4 yıllık bölümleri listeledik. Gelecek planlarını yaparken hangi mesleği seçeceğinize karar verip ona göre çalışmalarınızı sürdürürseniz bir adım önce olmanız kaçınılmazdır.

İş bulmak kamuya atanmak günden güne zorlaştığı için, seçeceğiniz bölümü bilinçli olarak seçip ileriye dönük planlarınızı bu doğrultuda yapmanız faydanıza olacaktır. Sizler için hazırladığımız bu listede önceki yılların verilerine ve mezun arkadaşlarımızın aldığımız bilgiler doğrultusunda geleceği olan önü açık 4 yıllık bölümleri hazırladık. Listemizde en çok tercih edilen önü açık eşit ağırlıksözel ve sayısal bölümler için 4 yıllık lisans bölümleri bulabilirsiniz.


4 Yıllık Önü Açık Bölümler 2024

4 yillik onu acik bolumler 2023

Öncelikle bilmelisiniz ki 4 yıllık lisans bölümüne girebilmek için  TYT ve AYT sınavına girmelisiniz. AYT sınav sonucunda sözel, sayısal, eşit ağırlık veya dil puanına sahip olan adaylar 4 yıllık bölümleri tercih edebilir. Listemizde yer alan bölümlere girebilmeniz için AYT puanınızın yüksek olması gerekir. Çünkü listemizde yer alan bölümler en çok tercih edilen 4 yıllık bölümlerdir bu nedenle de taban puanları diğer bölümlere göre yüksektir. Örneğin Tıp fakültesine girebilmek için en az 450 puan almalısınız. İşte En Çok Tercih Edilen 4 Yıllık Bölümler 2024

1- Tıp Fakültesi

Yıllardır popülerliğini ve iş bulma imkanlarını asla yitirmeyen Tıp Fakültesi, en iyi 4 yıllık bölümler arasında sayılmayı gerçekten hak ediyor. AYT(alan yeterlilik testi) puanı ile tercih edilen Tıp Fakültesi için YKS’nin birinci ve ikinci oturumları TYT ve AYT sınavlarına girmeniz gerekiyor.

2- Eczacılık Fakültesi

Tıp Fakültesi kadar olmasa da hala iyi kazançlar sağlanan ve son derece popüler olup çokça tercih edilen bir bölümdür. Puan türü AYT’dir. Girilmesi gereken sınavlar ise YKS’nin birinci ve ikinci oturumları TYT ve AYT ‘dir.

3- Diş Hekimliği Fakültesi

Tıp doktorluğuna göre daha rahat bir meslek diş hekimliği bölümü de TYT-AYT puanı ile tercih ediliyor ve bu bölüm için de YKS’nin birinci ve ikinci oturumları TYT ve AYT sınavlarına giriliyor.

4- Mimarlık

Mühendislik bölümleri ile paralellik gösterdiği için TYT-AYT puanı ile öğrenci alıyor. Popüler ve karizmatik bir meslek. aynı zamanda iyi kazançlar elde edilebiliyor.

5- İç Mimarlık

Mimarlık bölümü ile aynı puan türünden öğrenci alıyor ve girilmesi gereken sınavlar da aynı. Özellikle son yıllarda gözde olan mesleklerden birisi haline geldi.

6- Yazılım Mühendisliği

AYT puan türü ile bölüme giriliyor. sınavlar aynı şekilde YKS’nin birinci ve ikinci oturumları TYT ve AYT’dir. Bilgisayar ve akıllı cihazların bu denli yaygın kullanıldığı günümüzde, kendisini iyi geliştiren bir yazılım mühendisi harika işler çıkarabilir, dolayısı ile dolgun maaşlarla veya kazançlarla çalışabilir.

7- Bilgisayar Mühendisliği

Yazılım Mühendisliği ile ilgili verdiğimiz bilgiler Bilgisayar Mühendisliği için de geçerlidir. Devlet kurumlarında da özel sektörde de iş bulmak kolaydır.

8- Tıp Mühendisliği

Henüz bölüm ile ilgili alım yapılmasa da gözde mesleklerden birisi olacağı düşünülüyor. Şu an için yaygın bir bölüm değil; ancak rağbet gören ve yüksek puanlarla yerleşilen bir bölüm.

9- Otomotiv Mühendisliği

Özellikle özel sektörde iş imkanı bol olan bir bölüm. Büyük firmalarda hatırı sayılır maaşlarla çalışmak mümkün. AYT puanı ile giriliyor.

10- İnşaat Mühendisliği

Ticaretten de anlayan birisi kendi işini yaparak mükemmel yerlere gelebilir. Çeşitli firmalarla anlaşılarak, kat karşılığı konut yapıp satışını yapmak gerçekten çok kazançlı bir iş. Puan türü AYT’dir

11- Hukuk Fakültesi

Her öğrencilerin hayallerini süsleyen bir bölüm olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Gerek devlette gerekse de özelde iş bulma imkanı geniştir. Maaşları da iyi sayılır. Hele de istenen kariyer yapılmışsa… Puan türü TYT-AYT; girilmesi gereken sınavlar ise TYT ve AYT’dir.

12- Beslenme ve Diyetetik

Özellikle TV programlarında çok iyi yerlere gelmiş diyetisyenleri görenler bu bölüme daha çok heves ediyor. Gerçekten de rahat ve temiz bir meslek. Çevreniz de genişse bu mesleği huzur ve para içinde yapabilirsiniz. Birçok sağlık bölümü AYT puanı ile tercih ediliyor. Beslenme ve Diyetetik bölümü için YKS’nin birinci ve ikinci oturumları TYT ve AYT sınavlarına girmelisiniz.

13- Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Öğretmenlik branşları içinde en rahat ve maaşı en dolgun branşlarından birisidir. Özel oda sahibi olursunuz ve derse girmeden de ek ders ücreti alırsınız. 3500-4500 lira dolaylarında maaşı mevcuttur. Puan türü AYT; girilmesi gereken sınavlar ise YKS’nin birinci ve ikinci oturumları TYT ve AYT‘dir.

14- Psikoloji

Bu bölümü bitirenler aynı zamanda rehber öğretmeni olma şansına da sahiptir. Puan türü ve girilmesi gereken sınavlar Rehberlik ve Psikolojik Danışma bölümü ile aynıdır.

15- Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Eskiden daha popüler olsa da hala en iyi dört yıllık bölümler arasında gösterilebilir. Puan türü AYT; sınavlar YKS’nin birinci ve ikinci oturumları TYT ve AYT’dir.

16- Hemşirelik

İcra etmesi zor bir meslek olsa da iş bulması son derece kolaydır. Devlet hastanelerine atanamayanlar bile özel hastanelerde kolayca iş bulabilir ve özeldeki maaşlar da devlet maaşlarına neredeyse yakındır. YKS’nin birinci ve ikinci oturumları TYT ve AYT puanları ile tercih edilir. Üniversiteye göre puan türü değişmektedir.

17- Uluslararası İlişkiler

Her üniversitede olmasa da iyi bir üniversitede okunduğunda çok iyi yerlere gelinebilir. Hele de yabancı dil ve iletişim konusunda kendisini geliştirenler gerek devlet kurumlarında gerekse de özel şirketlerde yüksek kariyerler yapabilirler. Puan türü AYT’tür. Girilmesi gereken sınavlar YKS’nin ilk ve ikinci oturumları olan TYT ve AYT’dir. Tercih edilecek en iyi bölümlerinden bir tanesidir.İlginizi Çekebilir 👇

👉 En Çok Tercih Edilen 2 Yıllık Sağlık Bölümleri 2024

👉 En Çok Tercih Edilen 2 Yıllık Önü Açık Bölümler 2024

👉Hangi Bölümden Kaç Mezun Var? 2024 Güncel Rakamlar

👉Mezunları En Hızlı ve Kolay İş Bulan Bölümler 2024

Bizi Instagram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu