Bilgi Havuzu

Mavi Diploma Ne İşe Yarar? Mavi Diploma Hangi Ülkelerde Geçerli?

Mavi Diploma Ne İşe Yarar? Mavi Diploma Hangi Ülkelerde Geçerli? Bu yazımızda Mavi Diploma hakkında tüm merak edilen soruların cevaplarını araştırdık. Gelin birlikte Mavi Diploma Nedir, Mavi diploma Kimlere Verilir? öğrenelim…

Mavi Diploma Ne İşe Yarar?

mavi diploma ne ise yarar

Üniversite öğrencileri son günlerde yurt dışında okuma ile ilgili bir çok makaleye göz atarak Mavi Diploma Hakkında Bilgi edinmek istemekte. Hal böyle olunca bizlerde Mavi Diploma Nedir? Mavi Diploma ile Yurt Dışında Çalışmak Mümkün mü? merak edenler için ayrıntılı bir araştırma yaparak sizlere aktarmak istedik.

Öncelikle Mavi Diploma kısaca özetleyecek olursak; mavi diploma aldığınız eğitimin uluslararası verildiği  göstermektedir. Eğer mavi diploma veren bir üniversitede eğitimi tamamlarsanız üniversite sonrası Avrupa ve Amerika başta olmak üzere bir çok ülkede eğitim ve çalışma imkanı bulursunuz.


Mavi Diploma Nedir?

mavi diploma nedir

Üniversite öğrencilerinin hali hazırda okudukları üniversitelerde, lisans ya da yüksek lisans eğitimlerine devam ederken eğer isterlerse diğer dünya ülkelerinde de devam edebileceğini gösteren bir diplomadır. Mavi diploması olan kişiler Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkelerde öğrencilik hayatlarına devam edebilirken aynı zamanda yurt dışında geçerli olduğu için yurt dışı iş hayatı içinde geçerliliği mevcuttur.

Bununla birlikte daha da açacak olursak; Mavi diploma, üniversiteler tarafından verilen diplomanın diğer dünya ülkelerinde de geçerli olduğunu gösteren bir mezuniyet belgesidir. Mavi diploması olan tüm öğrenciler Avrupa Birliği ülkelerinden herhangi birinde eğitimlerine devam edebilme hakkına sahip olurlar. Aynı zamanda Mavi diploma sahibi olmak iş başvurusu yaparken de oldukça işe yarayan bir belgedir.

Mavi diploma, Avrupa Birliğine üye veya AB üyesi olmamakla birlikte Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi İşbirliği tarafından akredite olmuş üniversitelerce verilen bir diploma ekidir. Öğrencinin aldığı eğitimin AB ülkelerinde tanındığını ve diplomanın geçerli olduğunu gösterir. Ülkemizde bulunan bazı üniversiteler bu akreditasyona sahiptir. Akredite üniversitelerden mezun öğrencilere mavi diploma eki verilebilmektedir.


Mavi Diploma Avantajları Nelerdir?

mavi diploma nasil alinir

Diploma eki olarak ta bilinen ve son zamanlarda bir hayli talep gören Mavi Diploma ekinin asıl amacı; Avrupa’da yükseköğretim alanında diploma ve dersler arasında belirli bir standardın oluşturulmasıdır. Diplomaya ek olarak verilen bu belge, uluslararası şeffaflığı pekiştirmek amacıyla, ülke dışından alınan diploma ve derecelerin tanınmasında ilgili kurumlara yardımcı olmaktadır.

 • Yurt dışında kolay anlaşılan ve karşılaştırılabilen bir diplomaya sahip olunması
 • Akademik gelişimi ve kazanılan yeterlilikleri göstermesi
 • Diğer ülkelerde işe girmeyi kolaylaştırması
 • Alınan dersleri objektif olarak ifade etmesi
 • Farklı bir ülkede yüksek lisans eğitimine daha kolay erişim sağlanması

Aynı zamanda ;

 • Mavi diploma sahibi öğrenciler, devam eden öğrenimlerine ya da yüksek öğrenimlerine Avrupa Birliği üyesi ülkelerde devam edebiliyor,
 • Mavi diploma Avrupa ülkelerinde tarafsız bir eğitim belgesi olarak kabul görüyor,
 • Mavi diploma, yurtdışı ülkelerinde daha kolay anlaşılabiliyor ve kişinin aldığı eğitim daha net kazanca dönüşüyor,
 • Mavi diploma sahibi bireyler, diğerlerine göre Avrupa Birliği ülkelerinde daha hızlı istihdam edilme şansını yakalayabiliyor,

Mavi Diploma Nasıl Alınır?

Bu diplomayı almak isteyenler için belirtelim ki; Mavi diplomanın diğer diplomalardan farkı, Avrupa ülkelerince de tanınıyor olmasıdır. Verilen eğitim anlamında bir farklılık yada çeşitlilik göstermemesi ile birlikte, eğitimin içeriğinin diğer ülkeler ile kıyaslanabilmesini sağlar. Hal böyle olunca yurtdışında bu diploma sayesinde iş bulmak çok daha basittir.

Mavi diploma ülkemizde pek çok özel üniversite tarafından verilmektedir. Daha çok yabancı dil ağırlıklı bölümlerden mezun olan gençler bu diplomaları, ülkemizdeki TC diplomalarına ek alabiliyorlar. Herhangi farklı bir ücreti ya da eğitimi bulunmuyor. Ancak öğrenim görülen üniversitenin mavi diploma vermeye yetkili olması bu anlamda oldukça önemli.


Mavi Diploma Hangi Ülkelerde Geçerli?

mavi diploma hangi ulkelerde gecerli

Son günlerde oldukça revaçta olan ve öğrenciler tarafından çok fazla merak edilerek araştırılan, Mavi diplomanın geçerli olduğu Avrupa ülkeleri Almanya, Fransa, Avusturya, Litvanya, Belçika, Malta, Letonya, Estonya, Hırvatistan, GKRY, Danimarka, Çekya, Polonya, Hollanda, İspanya, İrlanda, Finlandiya, Lüksemburg, İtalya, İsveç, Romanya, Macaristan’dır. Amerika’da geçerli olup olmadığı da merak edilen bir konudur. Mavi Diploma ile Avrupa Birliğinde olan ülkelerde eğitim almak mümkündür.

Bu nedenle mavi diploması olan kişiler tarafından Amerika’da eğitime devam edilip edilmeyeceği merak edilen konular arasındadır. Mavi diploma İngilizce olarak hazırlanan bir diplomadır ve okulun diploması dışında kişilere ayrı olarak verilir. İngilizce olarak mezun olan kişilere verilen mavi diploma Amerika’da da geçerlidir.

Amerikan Üniversitelerinden herhangi birine başvurmak ve burada eğitime devam etmek isteyen kişilerin Mavi Diploma ile bu üniversitelere başvurmaları mümkündür. Mavi diploma, diğer ülkelere kişilerin eğitimleri hakkında eğitim düzeyi, eğitim derecesi, mesleki yeterlilik gibi konularda bilgi sahibi olma imkanı tanır.


Mavi Diploma Kimlere Verilir?

En çok merak diğer bir sorunun cevabını verecek olursak; Mavi diploma aldığınız eğitimin kalite düzeyini gösteren belgedir.  Aldığınız eğitimin kalitesini ve uluslar arası geçerliğinin gösteren bu belgeyi yurt dışında çalışmak isteyen yada eğitimine yurt dışında devam etmek isteyen herkes alabilir.

Mavi Diploma (Diploma Eki) yurtdışında eğitimine devam etmek isteyen, yurtdışında çalışmak isteyen herkes alabilir. Çalışma alanınızda, tüm sınavlarda ve yarıyıl boyu süren etkinliklerde, tüm testlerde, pratik ve teorik ünitelerde başarılı olan mezun, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora veya sanatta yeterlik öğrencilerine verilir. Mezun olunacak olan üniversitenin bu belgeyi verme yetkisi  araştırılmalıdır.


Mavi Diploma Alma Şartları Nelerdir?

Mavi diploma veren üniversiteler de okuyan öğrencilerin mavi diploması alması için gereken şartlar şu şekildedir;

 • Öğrenciler, öğrenim gördükleri tüm yıllar boyunca istenen notları geçmiş olmalıdır.
 • Öğrencilerin teorik, uygulamalı, staj vb. birimlerin tümünü başarıyla tamamlamış olmaları ve bitirmedikleri dersleri olmaması gerekir.

Ayrıca en önemli kriterlerden birisi de istenilen bölümdeki tüm ders birimlerinin organizasyonda gecikme ve ekstra yıl olmadan bitirilmesidir.


En Çok Ataması Olan Öğretmenlik Bölümleri 2024 Hangi Bölümden Kaç Mezun Var? 2024

Mezunları En Hızlı ve Kolay İş Bulan Bölümler 20243

Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu