Nasıl Olunur?

PÖH Nasıl Olunur? PÖH Boy Kilo Kaç Olmalı? 2024 PÖH Maaşları Ne Kadar?

PÖH Nasıl Olunur, Yaş Sınırı Kaç? PÖH Boy Kilo Kaç Olmalı? PÖH Olmak İçin araştırma yapan adayların en çok merak ettiği sorulardan olan PÖH Alım Şartları, ve PÖH Maaşları Ne Kadar? PÖH Olmak İçin Üniversite Okumak Şart mı? PÖH  Olmak İçin Hangi Okul Okunmalı ve Kaç Puan Gerekir? PÖH Başvuru ve Alım Şartları hakkında tüm merak edilenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

PÖH Nasıl Olunur?

poh nasil olunur

Polis Özel Harekat yani PÖH Olmak isteyen adaylar araştırma yapmakta.  Özel eğitim alarak yüksek riskli bölgelerde görev alan bu birim İçişleri Bakanlığına Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı bir birimdir. PÖH olmak isteyenler için aranan ilk şart Polis Eğitim Merkezi’nden eğitim alınmış olması gerektiğidir

PÖH yani Özel Harekat Polisi olmak ve bu birimde görev yapmak isteyenler fiziki sınavı ve mülakat sınavını da yeterli puanı alarak başarılı bir şekilde geçmesi gerekir.  Başarı ile geçilen bu iki sınav ardından ise; adayların polis eğitim merkezinde PÖH görevi için özel bir eğitim alması ve bu eğitimi de başarıyla  tamamlaması gerekmektedir.

POMEM fiziki yeterlilik sınavı;

 • sıçrama,
 • lastikten geçme,
 • takla,
 • ağırlık taşıma,
 • slalom koşusu
 • engel etaplarından meydana gelir.

Ayrıca PÖH olmak isteyenler için üç farklı başvuru yöntemi bulunmakta. Meslek Yüksekokulu öğrencisiyseniz mezun olmadan önce PÖH tercihinde bulunarak başvuru yapabilirsiniz ve sınavları ve eğitimleri başarılı bir şekilde tamamladığınızda PÖH olabilirsiniz.

Diğer bir yöntem; Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencilerini kapsamaktadır. Öğrenciler eğitimlerini sürdürürken özel harekat polisi olma isteğini tercihine ekleyebilmektedir. Ayrıca; mesleğine polis olarak devam edenlerin de PÖH olmak için başvuru yapma hakkı bulunur. 671 sayılı kanun hükmünde kararname ile polisler de özel hareket başvurusunda bulunabilmektedirler.

Son olarak lise mezunu olan adaylar PÖH olabilir. Tüm adayların başvurularının geçerli olabilmesi için de başvuru şartlarını taşıması zorunludur. Yazımızın devamın PÖH Başvuru Şartları Nelerdir? ve tüm merak edilen detayları bulabilirsiniz.


PÖH Alım Şartları Nelerdir?

poh alim sarlari nelerdir

Başvuru yapmadan önce PÖH Alım Şartlarını bilmeniz gerekmektedir. Gerekli şartları taşıdığınız takdirde başvuru yapabilirsiniz. Bu kapsamda PÖH adaylarında aranan ilk ve en önemli şart ise, yaş sınırıdır. Bu şarta göre adayların henüz 28 yaşından gün almamış olması gerekir.

Adayların silah taşıma engelinin de bulunmaması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir. PÖH olmak isteyen adaylar evli ise, hem kendinin hem de eşinin adli sicili incelenir. Aynı zamanda adaylar başvuru sırasında herhangi bir siyasi oluşuma ya da partiye üye olmadığını da kanıtlamak zorundadır.

PÖH başvurusu sırasında adaylardan KPSS’ den alacakları herhangi bir baraj şartı beklenmez. Ama eğitim kriteri olarak başvuran kişinin en az lise düzeyinde eğitim almış olması gerekir. Adayların terhis tarihinin de başvuru tarihinden en az 3 yıl önce olması çok önemlidir.

Ayrıca Alkol ve diğer bağımlılıklar nedeniyle tedavi gören şahısların da polis özel harekat başvurusu yapma hakkı yoktur. Bu şartları taşıyan kişiler PÖH için başvuru yapabilir.

Ayrıca belirtelim ki; Polis Özel Harekat olmak için Polis Akademisi Başkanlığı’nın dönem dönem yapılan PÖH alımı zamanında, yayınlanan kılavuzun detaylıca incelenmesi gerekmektedir. Başvuru öncesi taşımanız gereken şartları aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz. Fiziki yeterlilik parkuru ile alımı yapılan birimlerde başvuru şartları ise daha farklıdır.

1. En az lise ve dengi eğitim kurumundan mezun olmak.
2. 28 yaşından gün almamış olmak.
3. 18-27 arasında beden kitle indeksine sahip olmak.
4. Temiz sicile sahip olmak.
5. Fiziksel ve psikolojik sağlık sorununa sahip olmamak.
6. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda başvuruya engel olmamak.
7. Kamu ve medeni haklardan yoksun bırakılmamış olmak.

PÖH Eğitimi Kaç Ay Sürer?

PÖH eğitimi yaklaşık 16 haftalık bir süreci kapsamaktadır. Bu süreçte PÖH eğitimi verilirken fiziki yeterlilik standartların karşılanması planlanır. Adaylar eğitim süresince kendini geliştirerek Polis Özel Harekat olabilirler. Aldıkları özel eğitimi ise kurs parkuru kadar zorlayıcı olmaktadır.

Kurs standartlarında uygulanan parkuru başarıyla tamamlayan tüm adaylar, Polis Özel Harekat eğitimi sırasında da başarılı olabilecek düzeye ulaşmaktadır.


PÖH Çalışma Şartları Nasıldır?

poh boy kilo kac olmali

PÖH alımı üzerine çalışma saatlerini araştıranlar için eğitimi sonrası ne zaman vazifelerinde bulunacakları konusu da merak edilmektedir. Alımı gerçekleşen tüm PÖH adayları kısa sürede görev için çağrılmaktadır. PÖH alımı için ne zaman gerçekleşeceği yönünde net cevabı ise Polis Akademisi Başkanlığı duyurularında bulabilirsiniz.

Polis Özel Harekât personelin çalışma saatleri genellikle 12/12 veya 12/24 şeklindedir. Göreve çağırılması durumunda çalışma saatleri değişebilir ancak 3 vardiya şeklinde çalıştıklarından tekrar düzenlenebilir de. Kısacası sabit bir çalışma saatleri bulunmaz ancak istirahat süreleri görev icap etmediği durumlarda uzayabilir.

PÖH Polis özel harekat rütbeleri
1- Polis Memuru
2- Komiser yardımcısı
3-Komiser
4-Başkomiser
5-Emniyet Amiri

(PÖH) Polis özel Harekat polis memuru rütbe nasıl atlar?

1- Polis özel harekat polisi olarak en az iki yıl görev yapması gerekmektedir. 2 yıl görev süresini doldurmayan polis memurları sınava başvuramamaktadırlar.
2 – En az 4 yıllık lisans mezunu olmak zorundadırlar. 2 yıllık mezun olan polis memurları açık öğretim ile 4 yıllığa tamamlayabilirsiniz.
3- Performans değerlendirmelerinden iyi puanına sahip olması gerekmektedir.

4- Görev yaptığı 2 yıl içerisinde kısa zamanlı durdurma cezası ve ya uzun zamanlı durdurma cezası almamış olması gerekmektedir.
5-Hakkında herhangi bir adli soruşturma bulunmaması gerekmektedir.


PÖH Alımlarında Fiziki Yeterlilik Parkuru Nasıldır?

lise mezunu nasil poh olunur

Lise veya önlisans-lisans mezunu olan adaylar PÖH olabilir ancak PÖH parkuru eğitiminde başarılı olmaları kazanmaları açısından gereklidir. Polis Özel Harekat nasıl olunur üzerine araştırma yapan ve parkuru merak edenler içinse eğitim diğer POMEM ve PMYO parkurlarla benzer olmaktadır.

PÖH alımlarında uygulanan parkuru başarıyla tamamlamak isteyenlerin farklı tip parkur uygulamalarını da incelemeleri önemlidir. Parkurun genel yapısı diğer alımlarda da uygulanan standart parkurlar gibi olmaktadır.


Özel Harekat Polisi Olmak İçin Gereken Fiziki Şartlar

 • Özel harekat polisi olmak için boy kilo endeksi çok önemlidir ve adayların büyük bir çoğunluğu bu şartı sağlayamadığı için daha ilk etaptan elenmektedir. Özel harekat polislerinin sahip olması gereken fiziki özellikler sağlık yönetmeliğinde açıkca belirtilmiştir.
 • En az 1,67 cm uzunluğunda ve vücut kitle endeksi 18-27 arasında olan adaylar özel harekat polisi olabilir. Bu şartların dışında topluma yayılmış bir algı olan kaslı olmak, geniş omuzlu olmak gibi fiziki şartlar yoktur.
 • Bunların yanı sıra sağlık durumu da özel harekat polisi olabilmek için önem taşır. Örneğin ; gözünüzde şaşılık , astigmat , katarakt ve benzeri bir rahatsızlık varsa bu iş için uygun değilsinizdir. Sağlık yönetmeliğinde bu konuyla ilgili detaylı bilgiler verilmiştir. Akciğer hastalığı, HIV virüsü, beyinde ya da vücudun farklı bir bölgesinde tümör bulunması gibi ağır sağlık problemleri özel harekat polisi olmak için ciddi birer engel niteliğindedir.

Bayan Özel Harekat Polisi Olmak İçin Aranan Şartlar

Özel harekatçı olmak isteyen kadınlar için henüz yetkili kurumlar tarafından net bir açıklama yapılmadı. Otoriteler sağlık ve eğitim şartlarının erkeklerle aynı olacağı yönünde görüş belirtse de boy ve kilo endeksinde farklılıklar olması muhtemel.


Lise Okuyanlar ve Lise Mezunları Nasıl PÖH Olur ?

Emniyet güçlerinin en seçkin birliklerinden olan PÖH ‘ler her yaştan gencin yapmak istediği meslek haline gelmiştir. Özellikle de lisede okuyan birçok aday PÖH olmak istemektedirler. Ancak hem lisede okuyan adaylara hem de lise mezunu adaylara kısa sürede PÖH olamayacaklarını belirtmekte fayda var. Öncelikle PÖH olmak için POMEM ‘e gitmeniz gerekiyor.

POMEM ise sadece lisans ve ön lisans öğrencilerinden alım yapan bir polis eğitim birimidir. Aslında tüm polis eğitim birimleri, yani PAEM, POMEM ve PMYO hepsi Polis Akademisi çatısı altında eğitimlerini verse de yine de alım şartları birbirilerinden farklıdır.

Örneğin PAEM sadece lisans mezunlarını alır. Lise son sınıf öğrencileri ve lise mezunu adayların PÖH olması için PMYO tarafından eğitim görüp daha sonra polis oldukları taktirde meslek için seçimlerle PÖH eğitimi alarak Polis Özel Harekat olmaları mümkün olur.


Özel Harekat Polisi Olmak İçin Ne Yapmalım ?

Bir amaç için uğraşmak her zaman büyük bedeller ödemeyi gerektirir. Merdivenleri sürünerek çıkmak önemli değil, önemli olan nasıl olduğu fark etmeksizin en tepeye ulaşabilmektir.

Bu düşünce doğrultusunda kendinize planlı bir çalışma programı yapar ve mental olarak kendinize bu mesleğe hazırlarsanız hedefe ulaşmakta zorlanmazsınız. Bu konudaki istek ve arzunuz bir gün değil, her gün var olmalı.

(PÖH) Polis Özel Harekat Görevleri Nelerdir ?

 • 6 Aylık zorlu eğitim alan Özel Harekat polisleri tüm iklim koşullarında, coğrafik şartlarında, günün her saati riskli operasyonlarda görev alacak hale geliyor.
 • Terör örgütlerinin gerçekleştirmiş olduğu silahlı ve silahsız eylemlerini saf dışı bırakarak teröristleri etkisiz hale getirmek.
 • Kaçırılan otobüs, gemi, tren, uçak gibi her türlü ulaşım araçlarına operasyon düzenleyerek rehine alınmışsa rehineler kurtarma, faillerini etkisiz hale getirmek.
 • Halkın güvenliğini tehdit eden silahlı tehlikeli şahısları yakalamak ve etkisiz hale getirmek
 • Devlet büyüklerinin can güvenliğini sağlamak
 • İç Karışıklık savaş veya terör gibi sebeplerle güvenlik riskinin yüksek olduğu ülkelerdeki temsilciliklerimizin ve diplomatlarımızın korumasını yapmak
 • Devletin hayati çıkarlarına yönelik tehditler ile mücadele etmek, devletin varlığını ve bağımsızlığını ,vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü kayıtsız ve şartsız korumak en önemli görevlerinden birtanesidir.

Polis Özel Harekat mensuplarında aranılan özellikler nelerdir?

 • Öncelikle PÖH gönüllülerden oluşmaktadır.
 • Spora ve bedeni geliştirme çalışmalarına yatkın fiziki güce sahip olma
 • Soğukkanlı
 • Disiplinli
 • Silah atıcılığında üstün başarı gösterme
 • Azimli olma
 • Dayanıklı olma

PÖH eğitimleri nasıl yapılır? Neleri kapsar?

 • Polis Özel harekat eğitimine tabi tutulan personele
 • Özel harekat birimlerinde kullanılan her türlü silahlarla atış eğitimleri,
 • keskin nişancılık,
 • silah kullanma teknikleri,
 • arazi ve dağcılık,
 • kapalı alanlarda (bina, uçak, tren, otobüs) rehine kurtarma,
 • spor ve yakın savunma,
 • Atatürk İlke ve İnkılapları,
 • insan hakları
 • acil müdahale
 • keskin nişancılık eğitimi
 • ileri seviye atış eğitimi
 • yakın alan çatışması uçak operasyon eğitimi
 • rehine kurtarma operasyonu eğitimi
 • bina operasyonları ve rehine müzakere eğitimi
 • önemli kişileri koruma eğitimi
 • meskun mahal operasyonları eğitimi
 • temel ve ileri seviye operasyonel atış teknikleri eğitimi
 • ateşli silahlar eğiticilerinin eğitimi eğitimi
 • arazi operasyonları eğitimi
 • ileri düzeyde silah kullanma ve atış teknikleri eğitimi

PÖH birimleri hangi görevleri yerine getirir?

 • Terör örgütlerinin meskun mahal veya kırsal alanlardaki eylemlerini engellemek
 • Terör örgütlerinin eylemlerini bastırmak,
 • Gerçekleştirilen terör eylemlerin faillerini etkisiz hale getirmek veya yakalamak,
 • Uçak, araç, gemi, metro, tren, bina gibi kapalı alanlarda rehin alınan kişi veya kişileri kurtarmak,
 • Yüksek tehdit altında bulunan devlet büyüklerinin güvenliğini sağlamak,
 • Sivil havacılığa açık havaalanlarında operasyon gerektiren olaylara müdahale etmek

Özel ekipman ve donanıma sahip olan PÖH birimleri, yüksek imha gücüne ve operasyonel yeterliliklere sahiptirler. Polis Özel Harekat Dairesi 1982 yılında kurulmuştur.


Özel Harekat Polisi 2024 Yılında Ne Kadar Maaş Alır?

poh 2023 maaslari ne kadar

Özel hareket polislerinin maaşı birçok değişkene göre farklılık gösterir. Antalya’da görev yapan bir özel harekatçı ile Hakkari’de görev yapan özel harekatçının kazançları arasında ciddi bir fark vardır. Bu fark icra edilen görevin zorluğunu neticesinde yaşanan yıpranma payı olarak görülmektedir.

Batı’da görev yapan özel harekatçının silahından çıkan kurşun sayısıyla bile Doğu’da görev yapan özel harekatçının silahından çıkan kurşun sayısı arasında ciddi bir fark vardır.

PÖH, ülkemizde her ilde bulunmaz. Sadece büyük şehirler ve güvenlik açısından riskli bölgelerde yer alır. Alınan maaşlar ülkesinin batısından doğusuna doğru gidildikçe yükselde istisnai durumlar da mevcuttur. Örneğin; İçişleri Bakanlığını koruyan özel harekat polisleri çalıştığı ile yakın bir ilde görev yapan özel harekat polisiyle aynı maaşı olmaz.

 • Görevine yeni başlayan bir PÖH çalışanı en az 40,000 TL maaş alır.
 • Bu maaşa varsa çalışmayan eş yardımı, çocuk yardımı ve varsa doğu görevi tazminatı dahil edilmemiştir.
 • Doğuda görev yapan bir PÖH mensubu en az 45,000 TL maaş almaktadır.

👉 Uzman Çavuş Nasıl Olunur, 2024 Maaşları Ne Kadar?

👉 Yedek Subay Nasıl Olunur?

👉 Kadın Jandarma Nasıl Olunur 2024? 

Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu