Kimdir

Prof. Dr. Bilge Yıldız Kimdir, Nerelidir? Bilim Madalyası Alan Prof. Dr. Bilge Yıldız Hayatı ve Biyografisi

Prof. Dr. Bilge Yıldız Kimdir, Nerelidir?. Yedi yıldır süregelen Bilim Madalyası töreninde bu yıl  Bilim Madalyasını alan Prof. Dr. Bilge Yıldız Kimdir, Nerelidir? merak edilmekte. Bir çok başarıya imza atan Prof. Dr. Bilge Yıldız, karbondioksiti temiz enerjiye dönüştüren ve enerji verimliliğini artıran çalışmaları sonrasında aldığı madalya ile gurur kaynağı olmuştur. Gelin birlikte Bilim Madalyası Alan Prof. Dr. Bilge Yıldız Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Prof. Dr. Bilge Yıldız Kimdir?

bilim madalyasi alan prof dr bilge yildiz kimdir nerelidir kac yasinda

Koç Üniversitesinde bu yıl yedincisi düzenlenen Rahmi Koç bilim Madalyası ödülünü alması sonrası en çok merak edilen isimler arasında yer alan Prof. Dr. Bilge Yıldız Kimdir? İlkokul yıllarından bu yana fen alanına ilgi duyan Yıldız, fen lisesinde eğitim görmüştür. Henüz Lise yıllarında iken İzmir körfezindeki suları temizleme projesinde yer almış ve bu projede üniversiteyle birlikte çalışmıştır.

Fen, mühendislik ve tıp; takip eden yıl iktisadi, idari, sosyal, insani bilimler ve hukuk alanlarına odaklanan, evrensel bilgi birikimine üst düzey katkıda bulunmuş 50 yaşını aşmamış bilim insanlarına verilen ödülün sahibi olan Yıldız, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde  (MIT) enerji verimliliğini artırıp karbondioksit salımını azaltarak iklim ve enerji krizlerine karşı çözümler geliştirmeye devam ediyor.


Bilim Madalyası Alan Prof. Dr. Bilge Yıldız Hayatı ve Biyografisi

bilim madalyasi alan prof dr bilge yilmaz hayati ve biyografisi

Aslen İzmirli olan Prof. Dr. Bilge Yıldız, aynı zamanda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ABD’de görüştüğü bilim insanları arasındaydı. İzmir Fen Lisesi’nin ardından Hacettepe Üniversitesi’nde nükleer mühendislik eğitimi alan Yıldız, Türkiye’de alanı ile ilgili çalışma olanağı olmadığı için ABD’ye gitti. Ardından ise doktora sonrası çalışmaların kendisini malzeme ve elektro kimyaya yönelttiğini belirtti. İzmir Fen Lisesi’nin ardından Hacettepe Üniversitesi’nde nükleer mühendislik eğitimi aldı.

Prof. Dr. Bilge Yıldız halen MIT’de Elektrokimyasal Arayüzler Laboratuvarı Direktörü olarak görev almaktadır. Yıldız aynı zamanda İngiltere Kraliyet Kimya Topluluğu ve ABD Fizik Topluluğu üyesidir. Prof. Dr. Bilge Yıldız ve grubunun çalışmaları Mars kaynaklarından oksijen çıkarmaya çalışan Mars 2020 Mars OXygen’ın kaynak kullanım deneyi aracına katkıda bulunuyor.


Prof. Dr. Bilge Yıldız Aldığı Ödüller

  • 2006 Argonne Ulusal Laboratuvar Hız Belirleyici Ödülü
  • 2011 MISTI Küresel Tohum Fonu
  • 2012 Ulusal Bilim Vakfı KARİYER Ödülü
  • 2012 Uluslararası Malzeme Araştırma Dernekleri Birliği Somiya Ödülü
  • 2012 Charles W. Tobias Genç Araştırmacı Ödülü
  • 2018 Amerikan Seramik Derneği Ross Coffin Purdy Ödülü
  • 2021 Amerikan Fizik Derneği Üyesi “elektro-kemo-mekanik olarak birleştirilmiş oksit arayüzleri ve cihazlarında iyonik kusurları ve yük taşınımını anlama ve manipüle etme konusundaki yenilikçi katkılarından dolayı”

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Ramazan Arıtürk Kimdir, Nerelidir?

Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu