Bilgi Havuzu

Lise Nakil İşlemleri 2023 – Lise Nakil İşlemleri Nereden, Nasıl Yapılır?

Lise Nakil İşlemleri 2023 / Lise Nakil İşlemleri Nereden, Nasıl Yapılır? Lise eğitimi gören yada yeni liseye başlayacak öğrenciler farklı sebeplerden dolayı Lise Nakil Yapmak isteyebiliyor. Lise Nakil İşlemleri Nereden, Nasıl Yapılır? merak edenler Lise Nakil Başvurusu ve Lise Nakil İşlemleri 2023 araştırmakta. Gelin birlikte Lise Nakil İşlemleri Hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim…

Lise Nakil İşlemleri 2023

lise nakil islemleri 2023 1

 

2023-2024 eğitim ve öğretim dönemi başlaması ile birlikte tüm öğrencilerin eğitim hayatı da başlamış oldu. Özellikle liseye giden öğrenciler farklı sebeplerden dolayı lise nakil işlemlerinden faydalanmak istiyor. Dolayısıyla böyle durumlarda hem öğrenciler hem de ebeveynler 2023 Lise Nakil İşlemleri Nereden, Nasıl Yapılır? araştırmakta. Bizde bu yazımızda Lise nakil işlemleri hakkında tüm bilinmesi gerekenlere yer vereceğiz…


Lise Nakil İşlemleri Nereden, Nasıl Yapılır?

Lise Nakil yapmak isteyen öğrenciler yada veliler tercihler E-Okul üzerinden veya okul müdürlüklerinden bizzat yapabilirler. Tercih işlemleri için Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesi veya E-Okul üzerinden yayınlanan tercih listelerinden inceleme yaparak istedikleri ve boş kontenjanlarından inceleyerek yapabilirler.

Tercihler, öğrenci ve velisi tarafından “https://eokul.meb.gov.tr” internet adresinden veya herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulunun müdürlüğünden yapılabilecek. Yapılan tercihler ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak. Tercih işlemleri, Bakanlığın “http://www.meb.gov.tr” veya “https://eokul.meb.gov.tr” internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerine göre yapılacak.

Öncelikle bilmelisiniz ki nakiller için her dönemde, “merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar” için en fazla 3, “yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar” için en fazla 3, “pansiyonlu okullar” için de en fazla 3 okul tercih edilebilecek. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, nakil tercih dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacak.

Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercih edebilecek. Tercihlerde aynı okul türünden en fazla 2 okul seçilebilecek.

E-okul Giriş Ekranı İçin TIKLAYINIZ


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Lise Öğrencilerine Karşılıksız Burs Veren Kurumlar 2022-2023

👉 Lise Transkript Nasıl Alınır? E-devlet Lise Transkript Alma

Bizi Instagram’ dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu