Bilgi Havuzu

Lise Transkript Nasıl Alınır? E-devlet Lise Transkript Alma

Lise Transkript Nasıl Alınır? E-devlet Lise Transkript Alma. Farklı Kurum ve kuruluşlardan farklı talepler doğrultusunda istenen Lise Transkript Nasıl Alınır? Vize işlemleri için de gerekli olunan Lise Transkript Alma hakkında çok fazla araştırma yapılmakta. Tüm detaylar makalemizde

Lise Transkript Nasıl Alınır?

lise transkript nasil alinir

Her ne sebeple olursa olsun bazen Lise öğrencileri transkript yani not dökümüne ihtiyaç duyulabiliyor. Özellikle vize işlemleri için gerek duyulan Lise transkript not dökümü için e-devletten lise transkript alınabilmekte. Kurum ve kuruluşlara başvurularda da istenen Transkript için Okula gitmeden not dökümünü almak isteyenler olabiliyor.

Transkript belgesi, eğitim kurumlarının öğrenci işleri dairesinden ya da diğer resmi dairelerden talep edilebilir. Transkriptler, genellikle kurum tarafından verilir ve bununla birlikte e-devlet resmi sitesinden de alınabilmekte. Lise yılına ait transkriptlerini öğrenciler e-okul sistemi üzerinden kullanıcı bilgilerini ve şifrelerini girerek alabildiği gibi, ayrıca resmi geçerliliği olabilmesi için ise müdür ve müdür yardımcısı imzalı halde bizzat okuldan alınması zorunludur.

Öğrenciler ihtiyaç doğrultusunda transkriptlerini okullarının sistemleri üzerinden online olarak görebilir ve çıkartabilirken, orijinal halini yani ıslak imza ve kaşeli olarak okullarının öğrenci işleri ofisinden de alabilirler.  Öğrencinin transkriptinin orijinal haline ihtiyacı varsa genellikle bir gün öncesinden bu isteğini öğrenci işlerine bildirmesi gerekmektedir. Transkript talebini öğrencinin kendisinin yapması istenmektedir.


Transkript Nedir?

Öğrencilerin eğitim hayatları boyunca aldıkları notların dökümü olarak adlandırabileceğimiz transkript, hem lise hem de üniversitede alınan dersler ile ilgili fikir vermesi için sunulan bir dokümanıdır. Transkript belgesi, eğitim kurumunun öğrenci işleri dairesinden ya da diğer resmi dairelerden talep edilebilir.

E-devlet uygulamasının hayata geçmesi ile bazı üniversitelerin transkript belgeleri e-devlet üzerinden alınabilir hale gelmiştir. Bunun dışında transkriptler, genellikle kurum tarafından verilir.

Transkript Ne İşe Yarar?

Öğrencilerin not ortalamalarını göstermesinin yanı sıra, öğrenciliği devam edenler için aynı zamanda bir öğrenci belgesi işlevi de gören transkript; ayrıca öğrencinin askerlik tecili, zorunlu veya isteğe bağlı staj için başvuruları için de kullanabileceği bir belgedir. Öğrencilerin transkriptlerini en çok kullandıkları alanlar arasında hiç şüphesiz ki yurtiçi veya yurtdışı yüksek lisans, doktora, sertifika gibi akademik yeterlilik bekleyen programlara başvuruları yer almaktadır.

Transkript genellikle öğrencinin bağlı olduğu eğitim kurumundan aldığı bir evrak olmakla birlikte, Türkçe veya İngilizce olarak alınabilmektedir. Eğer kurum transkripti yalnızca Türkçe olarak sunabiliyorsa özellikle yurtdışına yapılacak başvurular (lisans, yüksek lisans, doktora) için İngilizce yeminli tercümesinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Başvurulan ülke veya kurumun isteğine göre noterden onay alınması da gerekebilmektedir.


E-devlet Lise Transkript Alma

e devlet lise transkript alma

e-Devlet üzerinden transkript belgesi alma (mezuniyet belgesi alma) işlemini gerçekleştirmek için ilk olarak sisteme giriş yapılması gerekmektedir.

1. Karşınıza gelen ekranda, T.C Kimlik No ve şifre bilgilerini girerek kendi e-devlet sayfanıza giriş yapın.

2. Yönlendirildiğiniz sayfanın orta bölümünde arama çubuğu yer almaktadır. Transkript için bu kısma “Transkript Belgesi Sorgulama” yazın ve karşınıza gelen başlığa tıklayın.

3. Gelen Ekranda eğitim bilgileriniz yer alacaktır. Bilgilerinizin sağında bulunan “Belge Oluştur” kısmına tıkladığınızda transkript belgeniz oluşacaktır.

4. Belge oluştur dedikten sonra yeni sayfa döküm olarak çıkacaktır. Bu belgeyi dilerseniz direkt olarak çıktı makinesinden alabilir ya da resimde belirtilen yere tıklayıp bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.


2024 Öğrenci Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır?

2024 LGS Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bizi Instagram’ dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu