Çıkmış Sorular

Sözel Dersleri Unutmamak İçin Nasıl Çalışmalı?

Sözel dersler çoğu öğrenci için basit olarak öğrenildiği sanılan zannedilen derslerdir. Sözel dersler öğrenilmesi kolay olsa da unutulması sayısal derslere göre daha kolaydır. Kimi öğrenci gördüklerini, kimi öğrenci ise duyduklarını daha kolay hatırlar. Sözel dersleri kolay öğrenebilmenin ilk yolu çok kitap okumaktır. Çünkü sözel dersler okuduğunu anlamaya dayalı derslerdir. Peki Sözel Dersleri Unutmamak İçin Nasıl Çalışmalı? Gelin hep birlikte bu sorunun yanıtını öğrenelim.

Sözel Dersleri Unutmamak İçin Nasıl Çalışmalı?

sozel derslere nasil calisilir

Sözel dersleri kısa sürede ezberleyebildiğimiz gibi kısa sürede de unutabiliriz. Bu nedenle sözel derslere çalışırken ezberlemek yerine öğrenmek daha önemlidir. Bu detay sadece Tarih için değil. Coğrafya ve Edebiyat dersleri içinde geçerlidir.

Sözel dersleri unutmamak için: 

1- Yazarak çalışın

Yazarak çalışarak sözel konuları aklınıza kazıyabilirsiniz. Sözel konuları yazarak tekrar etmek, özet çıkarmak, özetinde özetini çıkararak en temel bilgilere ulaşmak ve ana bilgiyi kendini notlarınızdan çalışarak öğrenmek en kalıcı öğrenme metotlarındandır.

2- Kodlayarak Öğrenme 

Görsel hafıza, okuyarak çalışmaktan daha kalıcı öğrenme şeklidir. Kodlayarak öğrenme şekli en kalıcı öğrenme şekli olarak bilinir. Özellikle Tarih dersinde kodlayarak öğrenme şekliyle uzun yıllar kalıcı öğrenme sağlayabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse:

Balkan Antantı Devletleri: TaYYaR  (büyük harfler) Türkiye, Yunanistan, Yugoslavya, Romanya

Atatürk’ün 1. dünya savaşında savaştığı cepheler: SaÇaK…. Suriye, Çanakkale, Kafkas

Sözel dersler nasıl çalışılır sorusuna birkaç öneri ile cevap sunduk. Sunduğumuz önerileri kendi teknikleriniz ve alışkanlıklarınız ile birleştirerek sözel derslerdeki başarınızı artırabilirsiniz. Son olarak konuları unutmamak için belirli zaman aralıklarında tekrarlar yapmanızı ve denemeler ile başarı seviyenizi ölçmenizi de tavsiye ederiz.

Ayrıca Tonguc akademi tarafından hazırlanan videoyu izleyebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Bilimsel Olarak En Etkili 4 Çalışma Tekniği

Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu