Çıkmış Sorular

TYT Coğrafya Çıkmış Sorular PDF İndir Son 10 Yıl

TYT Coğrafya Çıkmış Sorular PDF İndir Son 10 Yıl. YKS sınavına girecek öğrenciler bir yandan sınavlara çalışırken bir yandan da önceki yıllarda çıkmış soruları çözerek sınava hazırlanmakta. YKS sınavının 1. oturumu olan TYT sınavına hazırlanan öğrenciler için bu yazımızda TYT Coğrafya Çıkmış Sorular PDF formatında hazırladık. Kolayca İndirebileceğiniz linkleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

TYT Coğrafya Çıkmış Sorular PDF

tyt cografya cikmis sorular pdf

YKS hazırlanan öğrencilerin kolaylık olması açısından bu yazımızda önceki yıllar da çıkmış TYT Tarih Çıkmış Sorular PDF sorularını sizler için listeledik. YKS 1. oturumu olan TYT Sosyal Bilimler testinin içinde 20 sorudan 5 tanesi Coğrafya sorudur. TYT Coğrafya soruları 9. ve 10. sınıfta işlenen Coğrafya dersi konularından gelmektedir.

TYT Coğrafya çıkmış sorular arşivimizde 2017-2010 Yılları arasında ise TYT sınavına karşılık gelen YGS, AYT sınavına karşılık gelen LYS sınavları Coğrafya çıkmış soruları 2010-2023 yılları arası yapılan TYT Coğrafya çıkmış soruları PDF dosyaları bulunmaktadır. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak istediğiniz yıla ait TYT Coğrafya çıkmış sorular ve cevapları PDF dosyalarını indirebilirsiniz.

ÖSYM benzer soru tipleri sormayı sever bu neden geçmiş yıllara ait çıkmış soruları da çözmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Konulara göre ayırdığımız TYT Coğrafya çıkmış sorular PDF dosyalarını aşağıdaki bağlantıları kullanarak indirebilir çıktısını alarak çözebilirsiniz.

2023 TYT Coğrafya Çıkmış Sorular PDF


2022 TYT Coğrafya Çıkmış Sorular PDF


2021 TYT Coğrafya Çıkmış Sorular PDF


2020 TYT Coğrafya Çıkmış Sorular PDF


2019 TYT Coğrafya Çıkmış Sorular PDF


2018 TYT Coğrafya Çıkmış Sorular PDF


2017 YGS Coğrafya Çıkmış Sorular PDF


2016 YGS Coğrafya Çıkmış Sorular PDF


2015 YGS Coğrafya Çıkmış Sorular PDF


2014 YGS Coğrafya Çıkmış Sorular PDF


2013 YGS Coğrafya Çıkmış Sorular PDF


2012 YGS Coğrafya Çıkmış Sorular PDF


2011 YGS Coğrafya Çıkmış Sorular PDF


2010 YGS Coğrafya Çıkmış Sorular PDF


TYT Coğrafya Konuları

tyt cografya konulari

ÖSYM, YÖK ve MEB tarafından yayınlanan verilere göre TYT Coğrafya konuları aşağıdaki gibidir.

 • Doğa ve İnsan
 • Coğrafi Konum
 • Harita Bilgisi
 • Dünya’nın Şekli ve Hareketleri
 • İklim Bilgisi
 • Türkiye’nin İklimi ve Yer Şekilleri
 • Yer’in Şekillenmesi
 • İç ve Dış Kuvvetler
 • Toprak Tipleri
 • Nüfus ve Yerleşme
 • Ortak Payda: Bölge
 • Ulaşım Yolları
 • Ekonomik Faaliyetler
 • Doğal Afetler

7 Adımda TYT Çalışma Tavsiyeleri

7 adimda tyt calisma tavsiyeleri

1- Kendinize Hedef Belirleyin

Hangi sınav olursa olsun öncelikle kendinize bir hedef belirleyin. Sadece sınav için değil hayatta da bir hedefiniz olur ise daha emin adımlar atabilirsiniz. Hedefinize yoğunlaştığınız takdirde daha motive olmuş şekilde çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Hedefinize odaklanarak çalışırsanız daha verimli şekilde sınava hazırlanabilirsiniz.

2- Planlı ve Programlı Bir Şekilde Çalışın

En önemli detaylardan biri de planlı çalışmak. Kendi hayat temponuza uygun şekilde bir çalışma programı belirleyin. Çalışma programınız önce konu anlatımı çalışması arkasından tekrar ardından gerekiyorsa video anlatımlı çalışma ve ardından soru çözümü olsun. Sıralamayı kendi anlama kapasitenize göre tekrarlayabilirsiniz. Tabi mola vermeyi unutmayın ve arada kendinize ödül vererek molalarda farklı aktivitelerde yapmayı ihmal etmeyin.

3- Kaynaklarınızı İyi Seçin

Ders çalışırken yararlandığınız kaynakların doğruluğundan ve kendi seviyenize uygun olduğundan emin olun. Kaynak seçimi çalışma planınız kadar önemlidir. Her kaynağın odağı ve soru tipleri kendine özgü olabileceği için farklı kaynaklardan faydalanmak her zaman sizin için daha iyi olacaktır. Bununla birlikte en çok güvendiğiniz ve daha iyi anladığınız bir kaynak seçimi yapmanızda yarar var. Sınava hazırlanırken yetersiz kaynaklardan uzak durmak ve kaliteli kaynaklara yönelmelisiniz.

4- İyi Olmadığınız Derslere Ağırlık Verin

TYT konularını vakıf olup tüm derslerin konularını da inceledikten sonra kendinizi öncelikle bir test edin. Hangi konularda iyisiniz ve hangi konularda yetersiz olduğunuzu keşfedin. Kendinizi ölçtükten sonra zayıf olduğunuz konulara daha fazla ağırlık vererek sınavda daha iyi bir performans elde edebilirsiniz. Unutmayın ki ne kadar çok soru çözerseniz sizin yararınıza.

5- Kitap Okumayı İhmal Etmeyin

Her ne olursa olsun her gün aralıksız olarak mutlaka kitap okuyun. en az 10 sayfa bile okusanız da günlük kitap okuma rutininizi bozmadan devam edin. Kitap okumak sınavda soruları daha iyi anlamanızı ve daha iyi kavrayarak kolaylıkla soru çözmenizi sağlayacaktır. Hem zihninizi okuma hızına alıştırmış hem de okunanı anlama yeteneğini daha da hızlandırmış olacaksınız. Doğal olarak buda size sınavda 1 adın öne taşıyacak ve sınav süresini daha aktif kullanmış olacaksınız.

6-Bol Bol Deneme Çözün

Sınav yaklaşırken konuları bitirmiş olmalısınız ki artık soru çözerken hızınızı belirleyebilesiniz. Etrafınızda yapılan bütün denemelere katılın ve sonuçları mukayese edin.  Sürekli denemelere katılmak hem eksiklerinizi görmenize hem de sınav sırasında hızınızın artırmanıza faydalı olacaktır. Denemeler sayesinde hangi konulara ağırlık vermeniz gerektiğini görebilir ve soru çözme hızınızın yeterli olup olmadığını tecrübe edebilirsiniz.

7- Uyku Düzeni ve Beslenmenize Önem Verin

Sınav süresince dikkat etmeniz gerekenlerden biri de uyku düzeni. Uykunuzu aldığınızdan emin olun verimli bir şekilde çalışmalarınızı yapın. Yorgun uykusuz bir şekilde ders çalışamazsınız. bununla birlikte beslenme de çok önemlidir. Sağlıklı beslenerek çalışma motivasyonunuzu artırabilir ve uyku düzeni ile pekiştirirseniz daha verimli şekilde ders çalışabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉2024 TYT Coğrafya Kaynak Kitap Önerileri 

👉2024 TYT Coğrafya Konuları PDF

👉2024 YKS (TYT-AYT) Coğrafya YouTube Kanal Önerileri

Bizi Instagram’ dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu