Bilgi Havuzu

Üniversite Tercihi Yapmadan Önce Cevaplamanız Gereken 6 Soru

Üniversite Tercihi Yapmadan Önce Cevaplamanız Gereken 6 Soru. Uzun süren eğitim öğretim hayatından sonra geleceğinize yön verecek kritik karar zamanı geldi. Hayatınızın gidişatını baştan sona etkileyecek olan kritik kararı vermeden önce kendinize sormanız gereken sorular olduğunu unutmayın.

Üniversite Tercihi Yapmadan Önce Cevaplamanız Gereken 6 Soru

universite bolum tercihi yapmadan once bilmeniz gerekenler 1

Öncelikle belirtmek isteriz ki ne olursa olsun bu hayatınızın tercihi değil. Yapamayacağınızı hissettiğiniz, vazgeçtiğiniz ya da fikir değiştirdiğiniz anda bırakabilirsiniz. Aksi takdirde ileride sevmediğiniz meslek için zaman harcarken işinizden soğursunuz ve zor bir hayata başlamış olursunuz.

Hiçbir zaman, hiçbir şey için geç olmadığını unutmamakta fayda var. Yıllarca sevmediğiniz bir bölümü okuyup sonra da sevmediğiniz bir işte çalışmak hayat enerjinizi sömürebilir.

Dolayısıyla bu durumlara düşmemek için için tercih zamanını çok çok iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Ayrıca üniversitelerde okuyan öğrenci sayısı yaklaşık 18 milyon. Gelişen Teknoloji sonrasında genel olarak neredeyse tüm sektörlerde çok sayıda insanın uzun sürede yapacağı işi daha kısa sürede az sayıda insanın yapması, birçok insanı da işsizlik sorunu ile karşı karşıya bıraktı.

Bununla birlikte bir de yapay zekâ ve robotik teknolojideki gelişmeleri eklerseniz yakın gelecekte birçok işin yapay zekâ ile donatılmış aplikasyonlar ve robotlar tarafından yapılacağını ve daha az insanın yetenek ve emeğine ihtiyaç duyulacağını öngörmek zorundayız.

O halde bugün öğretim gören 16 milyon öğrenciden kaçı 10-15 yıl sonra “bir gelişme” sonrası işsiz kalacak, kaçı bu gelişmelerden etkilenmeden mesleğini icra etmeyi sürdürebilecek? Okumak istediğiniz bölüme karar vermeden önce kendinize aşağıdaki soruları sormanız işinizi hayli kolaylaştıracaktır.


Üniversite Tercihi Yapmadan Önce Cevaplamanız Gereken 6 Soru

universite tercihi yapmadan once

1- İnsanlarla Mı Yoksa Verilerle Mi Daha İyi İlişki Kuruyorum?

Seçeceğiniz bölüm öncesinde ilk yapmanız gereken kendinizi tam olarak tanıyor olmanız gerekir. Dolayısıyla eğer insan ilişkilerinize güveniyorsanız, insanlarla daha sık iletişimde bulunduğunuz bölümler tercih etmek hem bölümü okurken sizi motive eder hem de ileride yapacağınız işi severek yapmanıza olanak sağlar. Tam tersine Verilerle olan ilişkilerde kendinize güveniyor iseniz o zaman da istatistik, mühendislik gibi bölümleri tercih edebilirsiniz.

2- Bölüm Gelecek Vadediyor Mu?

Tercih edeceğiniz bölüm ilginizi çekiyor olabilir istediğiniz bölümü çok seviyor olabilirsiniz ama mezun olduğunuzda rahat bir şekilde iş bulabileceğinize emin olup olmadığınız açısında araştırmalarınızı yapmanızı öneririz. Diğer bir araştırmanız gereken mevzu ise uzun yıllar boyunca aynı işi devam ettirebileceğinizi düşünüyor musunuz? Bunun araştırmasını gerçekten çok iyi yapmanız gerekir.

3- Bölümün Getireceği Tüm Zorluklara Aynı Hevesle Katlanabilir Miyim?

universite tercihi yapmadan once cevaplamaniz gerekenler

Üniversitede her bölümün kendine göre illaki  bazı zorlukları vardır. Bu zorluklar ilk zamanlar size maddi ve manevi olarak ağır gelmese bile bir zaman sonra da hala aynı hevesi taşıyor olacağınızdan emin olabilir misiniz? Bunun üzerine biraz düşünmeniz faydalı olur.

4- Bu Bölüm İçin Yeterli Beceriye Sahip Miyim?

universite tercihi yapmadan bilmeniz gerekenler

Hayalinizin olduğu herhangi bir bölümü seviyor olabilirsiniz. Lakin istediğiniz bölüm için yeterli beceri ve yeteneğe sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Mesela gastronomi, mimarlık, mühendislik gibi bölümler hayal gücü ve yetenek gerektiren bölümlerdir. Bu bölümlerde öğrenim görmek için gerekli becerilere gerçekten sahip olup olmadığınız konusunda kendinize dürüst davranmalısınız.

5-  Bu Bölümle İlgili Bir İşte Ömür Boyu Çalışabilir Miyim?

universite tercihi yapmadan once bilmeniz gerekenler 1

Bir diğer önemli soru ise seçeceğiniz bölüm sonrası yapacağınız meslek için ömrünüz boyunca sıkılmadan devam edebilecek misiniz? Aksi takdirde En ufak sıkıntıda, zorlukta pes edebilir, daha iyisi için savaşmak istemeyebilirsiniz. Bu durum inanın sizin tüm yaşamınızı etkiler.

6- Tercih Etmek İstediğiniz Bölüm Yurt Dışı İmkanları Barındırıyor Mu?

Günümüz dünyasında oldukça önemli bir soru. Yurt dışı imkanları barındıran bir bölüm tercih etmeniz kariyerinizi bambaşka boyutlara taşıyabilir.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Her Yaşta veya Kariyer Aşamasında Kariyer Planlaması Yapabilmeniz İçin 11 İpucu

Bizi Instagram’ dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu