Bilgi Havuzu

2024 8. Sınıf LGS Konuları ve Soru Dağılımı MEB

2024 8. Sınıf LGS Konuları ve Soru Dağılımı MEB. 2024 yılında LGS girecek olan öğrenciler 8. Sınıf LGS Konuları ve Soru Dağılımı araştırmakta. Bu yazımızda 2024 LGS’de hangi konular çıkacak? 2024 LGS hangi sorular çıkacak? sorularının cevapları ve 2024 LGS hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik…

2024 8. Sınıf LGS Konuları ve Soru Dağılımı

2024 8 sinif lgs konulari ve soru dagilimi

LGS hazırlanan öğrenciler, sınav öncesi hangi konulardan sorumu olduğunu ve sorumlu olunan konulardan ise kaç soru geldiğini araştırmakta. Bu detayları bilip çalışmalarınızı ona göre planlarsanız sınava girerken bir adım önde olursunuz. LGS sınavından kısaca bahsedecek olursak; LGS sınavı sözel alan ve sayısal alan olmak üzere iki oturumdan oluşur.

İlk oturumda Türkçe 20 soru, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 10 soru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 10 soru, Yabancı Dil 10 soru olmak üzere toplam 50 soru, İkinci Oturum Sayısal Alan; Matematik 20 soru, Fen Bilimleri 20 soru olmak üzere toplam 40 soru olmak üzere toplamda 90 soru çıkar.

Birinci oturum için 75 dakika yanıtlama süresi verilirken, ikinci oturumda ise 80 dakika olmak üzere toplam 155 dakikalık bir süre verilmektedir. Ayrca; İki oturum arasında 45 dakika ara verilir. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak derslere göre ayırdığımız 2024 8. sınıf LGS konuları ve soru dağılımına ulaşabilirsiniz.

2024 LGS Birinci oturum sözel alan dersleri konu ve soru dağılımı

 

2024 8. Sınıf LGS Türkçe Konuları

2024 8. Sınıf LGS İngilizce Konuları

2024 8. Sınıf LGS Din Kültürü Konuları

2024 8. Sınıf LGS İnkılap Tarihi Konuları


2024 LGS İkinci oturum sözel alan dersleri konu ve soru dağılımı

2024 8. Sınıf LGS Matematik Konuları

2024 8. Sınıf LGS Fen Bilimleri Konuları


LGS Sınavı Kaç Soru, Kaç Dakika?

lgs sinavi kac soru kac dakika

Günümüzde MEB tarafından “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav”  şeklinde isimlendirilmektedir. LGS, TEOG sınavının yerine geçmiştir ve PISA, TIMSS soruları esas alınarak beceri temelli mantık muhakeme yeteneğini ölçen sorulardan oluşmaktadır. Aynı gün içinde iki oturum halinde uygulana LGS’ ye girmek zorunlu değildir. Lakin LGS’ ye sadece 8. sınıf öğrencileri girmektedir. Peki ama LGS Sınavı Kaç Soru, Kaç Dakika?

Birinci oturumunda uygulanan sözel bölümde 50, ikinci oturumunda uygulanan sayısal bölümde 40 olmak üzere, toplam da 90 soru soruluyor. Sözel bölümde Türkçe (20), Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi (10), T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük (10) ve Yabancı Dil (10), sayısal bölümde ise Matematik (20) ve Fen Bilimleri (20) alt testleri yer alır.

Birinci oturum 75 dakika, ikinci oturum ise 80 dakikadır.


LGS Puanı Nasıl Hesaplanır?

lgs puani nasil hesaplanir

Puan hesaplama yapılırken adayların sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenmektedir. Her öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanmaktadır. İlgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile alt testlerin ortalaması elde edilmektedir.

İlgili alt testin ortalaması, ham puanları ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak da alt testlerin standart sapması oluşturulmaktadır. Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı, o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi uygulanmaktadır.

Her alt test için hesaplanan standart puanlar, katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunmaktadır. 2 oturumdan herhangi birine katılmayan veya herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrencilerin puanı hesaplanmamaktadır.

LGS’ de adayların puan hesaplama işleminde kullanılan formüller aşağıda verilmiştir.

Ham Puan Hesaplamasında Kullanılan Formül:

lgs puan nasil hesaplanir


Standart Puan ve Ağırlıklı Standart Puan Hesaplamasında Kullanılan Formül:

lgs puan nasil hesaplanir 1

ASPXi : Xi  Testi Ağırlıklı Standart Puanı

AkXi : Xi  Testi Ağırlık Katsayısı

Öğrencilerin Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) Hesaplamasında Kullanılan Formül:

TASP = ASPTürkçe + ASPMat + ASPFen + ASPİnkılap + ASPDin Kül. + ASPYab. Dil.

TASP: Toplam Ağırlıklı Standart Puan

Hesaplanan Toplam Ağırlıklı Standart Puan, kendi içinde en küçüğü 100 ve en büyüğü 500 olan bir puan dağılımına dönüştürülmektedir. Bu puanların bulunmasında kullanılan formül:

lgs puan nasil hesaplanir 2


İlginizi Çekebilir 👇

👉8. Sınıf LGS Çıkmış Sorular PDF MEB Tüm Dersler

Bizi Instagram’ dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu