Çıkmış Sorular

KYK Yurtlarında Kahvaltı ve Yemek Ücretli mi? KYK Yemek Ücretleri 2023-2024

KYK Yurtlarında Kahvaltı ve Yemek Ücretli mi? KYK Yemek Ücretleri 2023-2024. KYK başvuru sonuçları açıklanması ile birlikte KYK yurtlarına yerleşen öğrenciler bir yandan da KYK Kahvaltı ve Yemek Ücretleri 2023-2024 Ne Kadar? merak etmekte. KYK yemek hakkı kaç TL? KYK Beslenme Yardımı Ne Kadar Günlük Kaç TL? merak edenler için yazımızın devamında tüm detayları bulabilirsiniz.

KYK Yurtlarında Yemek Ücretli mi?

kyk yurtlarinda kahvalti ve yemek ucretli mi

2023-2024 yılı eğitim ve öğretim sezonu açılması ile birlikte üniversite öğrencileri de KYK başvurularını yapmış ve açıklanan sonuçlara göre KYK kalmaya hak kazanan öğrenciler bir yandan KYK yurtlarına yerleşmeye başlamış durumda. Tamda bu sırada KYK Yurtlarında Yemek Ücretli mi? merak etmekte.  Yazımızın devamında KYK Kahvaltı ve Yemek Ücretleri 2023-2024 listesini bulabilirsiniz.

Öncelikle belirtelim ki; Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü öğrencilerine barınma, güvenlik hizmeti yanı sıra ayrıca yemek hizmeti de sunmaktadır. KYK yurtlarında kalan öğrenciler için haftanın her günü sabah kahvaltısı ve akşam yemeği çıkarılmaktadır. Lakin belirtelim ki KYK yurtlarında öğlen yemeği çıkmamaktadır.

Bununla birlikte KYK yurtlarında kalan her öğrenciye (beslenme) yemek yardımı yapılmaktadır. KYK yurtlarında beslenme yardımı miktarını aşacak şekilde yemek alınması durumunda ise aştığınız kadar miktarı nakit olarak ödemeniz gerekir.


KYK Yemek Ücretleri 2023-2024

kyk yemek ucretleri 2023 2024

2023-2024 eğitim öğretim yılı KYK beslenme yardımı yani KYK yemek yardımı henüz KYK tarafından yayınlanmamıştır. KYK tarafından 2023-224 KYK Yemek Yardımı açıklanınca sitemizde güncelleme yapılacaktır. Şimdilik sizlere fikir olması açısından geçen yıl ki KYK yemek yardımını sizlere paylaşıyoruz.

2022-2023 eğitim öğretim döneminde KYK Yemek Yardımı aşağıdaki gibidir. 

Kahvaltı için (günlük) – TL
Akşam yemeği için (günlük) – TL
Toplam günlük yemek yardımı 60 TL
Toplam aylık yemek yardımı 1.800 TL

2023-2024 KYK Yemek Saatleri

Kahvaltı: Hafta içi 06.30-12.00, hafta sonları ise 06.30-12.30

Akşam Yemeği: Hafta içi ve hafta sonu 16.00-22.30 saatleri arası.


KYK Yurt ve Depozito Ücretleri 2023-2024

kyk yurt depozito ucretleri 2023 2024

2023-2024 eğitim öğretim yılı açılması ile birlikte Türkiye’nin en uygun öğrenci yurdu olan ve devlet tarafından maddi durumu olmayan öğrencilerin öncelikle kalması sağlanan KYK yurtlarının sonuçları da açıklandı. Tamda bu sırada KYK yerleşen öğrenciler KYK Yurt Depozito Ücretleri 2023-2024 Ne Kadar? merak etmekte. KYK yurtlarında öğrencilerin kalabilmeleri için öncelikle KYK Yurt Güvence Bedeli yani KYK Yurt Depozito Ücreti ödemesi gerekmekte. Peki ama KYK Yurt Depozito (Güvence Bedeli) Nedir?

Öncelikle belirtelim ki; KYK yurtlarında kalan öğrencilerin zamanında yatırılmayan yurt ücretlerine veya yurda verecekleri zarar ihtimaline karşılık olarak Bakanlık tarafından tespit edilen ödeme güvence bedelidir. Konuyla ilgili olarak 2021 yılında Resmi Gazete’ de yer alan Yönetmelikte güvence bedeli şöyle tanımlanıyor: Öğrencilerin zamanında yatırılmayan yurt ücretlerine veya yurda verecekleri zarar ihtimaline karşılık olarak Bakanlık tarafından tespit edilen güvence bedeli alınır.

İşte 2023-2024 KYK yurt ve depozito ücretleri:

Yurt Tipi KYK Yurt Ücreti Depozito Ücreti
1.Tip KYK Yurtları 345 ₺ 855 ₺
2.Tip KYK Yurtları 405 ₺ 1020 ₺
3.Tip KYK Yurtları 405 ₺ 1020 ₺
4.Tip KYK Yurtları 380 ₺ 1100 ₺
5.Tip KYK Yurtları 510 ₺ 1200 ₺
6.Tip KYK Yurtları 570 ₺ 1365 ₺
Kıbrıs KYK Yurtları 750 ₺ 1620 ₺

KYK Hakkında Bilinmesi Gerekenler

kyk hakkinda bilinmesi gerekenler

Yurt başvuruları ne zaman ve nasıl yapılır?

Yurt başvuruları ÖSYM yerleştirme işlemlerinin sonuçlanmasının ardından e-Devlet Kapısı üzerinden alınmaktadır. Bu sebeple e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek e-Devlet şifresi almaları veya diğer e-Devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir.

İlk kayıt ücreti nedir ve bu ücret ne kadardır?

Yurda ilk defa yerleştirilen öğrencilerin ödemesi gereken ücrete ilk kayıt ücreti denir. Bu ücretin içerisinde gün bazında yatak ücreti ve güvence bedeli ücreti bulunmaktadır. Bu ücret öğrencinin yerleştirildiği yurda ve yerleştirme tarihine göre farklılık gösterir. İlgili banka ATM’lerinde veya Kredi/Yurt e-Ödeme ekranında yer alan tutar otomatik olarak görülmektedir.

Daha önce lisans eğitiminde yurtta kalan öğrenci ikinci lisans eğitimine başladığında yurt başvurusu yapabilir mi ve fazladan ücret öder mi?

Öğrencinin yurt başvuru hakkı bulunmaktadır. İkinci lisans eğitiminin normal öğrenim süresi kadar barınma hakkı mevcut olup fazladan herhangi bir ücret ödememektedir.

İlk kayıt ücretini yatırdıktan sonra yapılması gereken işlemler nelerdir?

İlk kayıt ücretinin ödenmesinin ardından öncelikle e-Devlet “Yurt Kayıt İşlemleri” bağlantısından taahhütname onayı yapılması gerekmektedir. Daha sonra ise başvuru sonuç ekranında belirtilen belgeler yurt müdürlüğüne teslim edilmelidir.

Yurtta kalmaya hak kazanan ve ilk kayıt ücretini yatırarak onay işlemini yapan bir öğrencinin kaç gün içerisinde yurt müdürlüğüne başvurup işlemlerini yerine getirmesi gerekmektedir?

İlk yerleştirme sonrası yurtlara yerleştirilen öğrencilerin öğrenim gördükleri öğretim kurumunun akademik takvimine göre yurtta barınmaya başlamaları esastır. Öğrenciler belirtilen tarihte yurtta kalamayacak ise yurt müdürlüğü ile iletişime geçip izin almalıdır. Yedek listeden yurda yerleşen öğrenciler ise ilk kayıt ücretini yatırdıktan sonra yurtta barınmaya hemen başlamalıdır; yurtta kalamayacakların ise yurt müdürlüğünden izin almaları gerekmektedir.

İlk kayıt ücretini yatırdıktan sonra taahhütname onayı yapmayan ve yurtta kalmak istemeyen öğrenci ne yapmalıdır?

Öğrencilere ait IBAN numarasının yer aldığı kayıt sildirme dilekçesinin ilgili yurt müdürlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir. Kayıt sildirilen tarihten sonraki yurt ücreti ve güvence bedeli öğrencilere iade edilmektedir.

Yurtta barınma hakkı kazanan ancak yurtta kalmak istemeyen öğrenciler ne yapmalıdır?

Herhangi bir işlem yapılması gerekmemektedir. İlk kayıt ücreti yatırılmadığı takdirde yurt yerleştirme işlemi iptal edilmektedir.

Yurt yerleştirme işlemi yapılıp kayıt yaptırmayan öğrenciler seneye tekrar yurt başvurusu yapabilirler mi?

Yurt yerleştirme işlemi yapılıp kayıt yaptırmayan öğrencilerin tekrar yurt başvuru hakkı bulunmaktadır.

Yedek sırada yurt hakkı bekleyen ama farklı bir ilde bulunan bir öğretim programında öğrenim görecek öğrenciler yeniden yurt başvurusu yapabilirler mi?

Yedek sırada yurt hakkı bekleyen ama farklı bir ilde bulunan bir öğretim programında öğrenim görecek öğrencilerin, yeniden yurt başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında ilk başvuruda verilen yedek sırasının iptal edileceği uyarısı verilecek olup; başvuruya devam edilmesi halinde ilk yapılan başvuru geçersiz sayılacaktır.

İlk kayıt ücretini yatıran ancak taahhütname onayı yapmayan öğrencilerin ne yapması gerekmektedir?

İlk kayıt ücretinin süresi içerisinde ödenmesi durumunda ilgili yurt müdürlüğüne başvurarak taahhütname onayının yapılması gerekmektedir.

KKTC’ de öğrenim gören öğrenciler yurt başvurusu yapabilir mi?

KKTC’ de öğrenim gören öğrenciler belirtilen tarihler arasında yurt başvurusu yapabilmektedirler.

Ücretsiz barınma hakkı olan öğrenciler kimlerdir?

Şehit eşi ve çocukları, şehidin çocuğu yoksa bekar kardeşleri, Gazi ve gazi çocukları, Anne ve babası vefat etmiş olan yirmi beş yaşını geçmemiş öğrenciler, Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde barınarak tamamlayanlar, Devlet koruması altında olanlar, Bakanlık yurtlarında ücretsiz barınma hakkına sahiptir.

Başvuru sonuç ekranında yedek sırada olduğu belirtilen öğrencilerin yapması gereken işlem nedir?

Bakanlıkça belirlenen tarihlerde yedek alım sonuçları açıklanmaktadır. Sonuçların https://www.turkiye.gov.tr/gsb-yurt-basvuru-sonucu-sorgulama linkinden takip edilmesi gerekmektedir.

Öğrencilerin bir eğitim-öğretim döneminde kaç gün izin hakkı bulunmaktadır?

Öğrencilere, yükseköğretim kurumlarının akademik takvimleri gereği verilen tatiller, hafta sonu (cumartesi-pazar) tatilleri, diğer resmi tatiller ve özel izinler hariç bir eğitim-öğretim yılında toplam 30 gün izin verilmektedir.

Yurt ücretleri ne zaman ödenmelidir?

İlk kayıt ücreti ödendikten sonra içinde bulunulan ayın yurt ücreti takip eden ayın onuncu günü saat 23.59’a kadar ödenmelidir.

Kaydı silinen öğrencilerin güvence bedeli iade işlemleri nasıl yapılmaktadır?

Yurt müdürlüğünce kaydı silinen öğrencilerin alacağı tutar hesaplanarak yurdun bağlı bulunduğu il müdürlüğüne gönderilir. Öğrencilerin yurt müdürlüklerine vermiş oldukları dilekçelerinde yer alan kendilerine ait IBAN numaralı hesaplarına il müdürlükleri tarafından iade yapılmaktadır. IBAN numarası kesinlikle öğrencilerin şahsına ait olmalıdır. Öğrencinin vefatı halinde mirasçılarına kalan ücret iade edilir.

Kaydı silinen ve yeniden başvuru yapmak isteyen öğrencilerin ödeyecekleri ücret ne kadardır?

Herhangi bir sebeple yurt kaydı silinen/sildiren öğrencilerin başvurularının kabulü halinde mevcut yurt ücreti ve güvence bedeli alınarak barındırılırlar.

Erasmus veya Farabi ile yarım veya tam dönem farklı bir üniversitede eğitim görecek öğrencilerin ne yapması gerekmektedir?

Erasmus öğrencilerinin kalmakta oldukları yurt müdürlüklerinden Erasmus sebebiyle kayıtlarını sildirmeleri gerekmektedir. Söz konusu öğrenciler, kendi üniversitelerine döndüklerinde ise “öncelikli” olarak yurt kayıtları yapılmaktadır. Farabi öğrencilerinin ise yarım veya tam dönem öğrenim görecekleri illerde bulunan herhangi bir yurda nakilleri yapılmaktadır. Dönüşlerinde asıl kayıtlı oldukları yurtlara yine nakil yoluyla yerleşmeleri sağlanmaktadır. Erasmus ve Farabi öğrencilerinin dönüşlerinde asıl kayıtlı oldukları yurtta boş yer bulunmaması halinde açılan ilk boş yatağa kayıtları yapılmaktadır.

👇 İlginizi Çekebilir 👇

👉 2023-2024 KYK Yurt Kayıt İçin Gerekli Belgeler

👉KYK Yurt Depozito Ücretleri 2023-2024 Ne Kadar? 

👉 KYK Yurt İnternet Kotası Ne Zaman Yenilenir? 

Bizi İnstgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu