Kimdir

Mehmet Faraç Kimdir, Nerelidir? Mehmet Faraç Hayatı ve Biyografi

Mehmet Faraç Kimdir, Nerelidir? Mehmet Faraç Hayatı ve Biyografisi. Katıldığı programlar ve yorumları ile dikkatleri üzerine çeken Mehmet Faraç Kaç Yaşında? Mehmet Faraç alevi mi? Mehmet Faraç hangi partiden? Gelin birlikte Mehmet Faraç hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim…

Mehmet Faraç Kimdir?

mehmet farac kimdir

Meslek hayatı boyunca gazetecilik, yazarlık radyoculuk yapan Mehmet Faraç Kimdir? merak edilmekte. Farklı birçok medya şirketlerinde görev alan Mehmet Faraç, 1965 yılında Urfa’da doğdu. 2023 yılı itibari ile 58 yaşındadır ve aslen Şanlıurfalıdır. En çok Güneydoğu kaynaklı sosyal, siyasal ve toplumsal araştırmaları ile tanınan Faraç, aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Akademi İstanbul’da Yerel Basın ve Araştırmacı Gazetecilik dersleri vermiştir.

Gazetecilik hayatına 1983 senesinde başlayan Mehmet Faraç, Memleketi Şanlıurfa’da Cumhuriyet muhabiri olarak başladığı mesleki kariyerine, yerel gazete ve radyolarda yöneticilik yaparak devam etmiştir. ardından ise 1985 yılında, Çağdaş Gazeteciler Derneği’nce (Fotoğraf), 1986 yılında da Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti tarafından (Haber) dalında Yılın Gazetecisi seçilmiştir.


Mehmet Faraç Hayatı ve Biyografi

Meslek hayatından bahsedecek olursak; 1995 yılından itibaren İstanbul’da, Cumhuriyet Gazetesi’nin Yurt Haberleri Servisi Şefi olarak görev yapan Faraç, Cumhuriyet Gazetesi’nde özeti yayımlanan “Töre Kıskacında Kadın” isimli incelemesi ile 1997’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından Yılın Başarılı Gazetecisi seçilmiştir.

1998’de ilk olarak Çağdaş Yayımları tarafından kitap olarak basılmış, 2. baskısı ise 2002 yılının ortasında Günizi Yayıncılık tarafından çıkarılmıştır. Yazmış olduğu bu kitap, kadın örgütleri arasında ve kamuoyunda oldukçe beğeni almıştır. Güneydoğu kadının içinde bulunduğu durumun tartışılmasını sağlamış, İngiliz The Independent ve ABD’deki The New York Times ile Herald Tribune gazetelerince töre araştırmalarında kaynak olarak gösterilmiştir.

Geçmiş dönemde Meltem TV’de Gülgün Feyman’la ana haberde gündemi değerlendirdi. En son ise Beyaz Tv ekranlarında yayınlanan Derin Gündem isimli programda Merve Şebnem Oruç, Duygu Çuhadar ve Zihni Çakır ile birlikte yer almaktadır. Evli olan Mehmet Faraç’ın Murat Faraç ve Fırat Faraç isimlerinde iki oğlu vardır.

Mehmet Faraç Kitapları

 • Töre Kıskacında Kadın
 • Kod Adı Hizbullah
 • Suyu Arayan Toprak
 • Hizbullah’ın Kanlı Yolculuğu
 • Son Gavur
 • Kötüler Mahallesi
 • Doğu Yakasında Yeni Bir Şey Yok
 • El Kaide Turka
 • Söyleyin Anama Ağlamasın
 • PKK’nın Şifreleri
 • PKK Ne İstiyor

Twitter 👉 Mehmet Faraç


👉 Önder Aksakal Kimdir, Nerelidir? Önder Aksakal Hayatı ve Biyografisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu