Kimdir

Semahat Sevim Arsel Kimdir, Kaç Yaşında? Semahat Sevim Arsel Hayatı ve Biyografisi

Semahat Sevim Arsel Kimdir, Kaç Yaşında? Semahat Sevim Arsel Hayatı ve Biyografisi. Dünyaca ünlü Forbest Dergisinde yayınlanan listeye göre Türkiye’nin En Zengin 4. İsmi olan Semahat Sevim Arsel Aslen Nereli? Semahat Sevim Arsel Ne Mezunu? araştırılmakta. Gelin birlikte Semahat Sevim Arsel Ne İş Yapıyor, Serveti Ne Kadar?  öğrenelim…

Semahat Sevim Arsel Kimdir?

semahat sevim arsel kimdir

 

Geçtiğimiz aylarda yayınlanan ve dünyaca ünlü olan Forbes her yıl olduğu gibi bu yılda yine Milyarderler listesini yayımladı. Bu listede adı geçen ve Türkiye’nin 4. En zengin İnsanı olarak listede yer alan Semahat Sevim Arsel Kimdir? merak dilmeye başlandı. Türk İş insanı olarak bilinen Semahat Sevim Arsel; Vehbi Koç’un kızı ve Koç Holding Yönetim Kurulu üyesidir.

1928 Ankara doğumlu olan Semahat Sevim Arsel 2023 yılı itibari ile 95 yaşındadır ve aslen Ankaralıdır. Geçtiğimiz yıllarda 2,8 milyar dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengin kadını olarak anılan Sevim Arsel,  Semahat Arsel, Vehbi Koç ve Sadberk Koç’un en büyük çocuğudur.

Lise eğitimi  Amerikan Kız Koleji’nden mezun olarak tamamlayan Arsel, İyi derece Almanca ve İngilizce bilmektedir. İş hayatındaki kariyerinden kısaca bahsedecek olursak; 1964 – 1972 yılları arasında Koç Holding yönetim kurulu üyesi ve Vehbi Koç Vakfı yönetim kurulu üyesi olarak çalışmıştır.

Ardından ise  TURYAT ve SANERC (Semahat Arsel Nursing Educational & Research Center)’in başkanlığını yaptı. Bir çok projede ismi geçen Semahat Sevim Arsel aynı zamanda Florance Nightingale Vakfı ikinci başkanı ve Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu kurucusudur. 1956 yılında hayatını Nusret Arsel ile birleştirmiştir.


Semahat Sevim Arsel Hayatı ve Biyografisi

semahat sevim arsel hayati ve biyografisi

Hayatı boyunca kariyerine bir çok başarı sığdıran ve birbirinden farklı sosyal sorumluluk projelerinde yer alan Semahat Sevim Arsel, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfının kurucu üyesidir.

Semahat Arsel,  Daha sonraki yıllarda Bu görevlerini halen sürdürmekte olan Arsel, aynı zamanda Vehbi Koç Vakfı yönetim kurulu başkanıdır. 2012 yılında vergi rekortmeni olmuştur. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 2015 yılında açıklamış olduğu verilere göre 2014 yılında en fazla vergi veren 2. isim olmuştur.

Forbes’un bu yıl 37’nci kez yayımladığı Milyarderler Listesi’ne göre dünya çapındaki milyarder sayısı bir önceki yıla göre 28 azalarak 2 bin 640’a düşerken üst üste ikinci azalışını kaydetti. Ekonomik türbülansın kamu ve özel sektörü vurması nedeniyle milyarderlerin serveti de 500 milyar dolar azalarak 12,2 trilyon dolara indi.

Milyarderler Listesi’nde bu yıl Türkiye’den de 26 isim yer aldı. Vehbi Koç’un kızı ve Koç Holding yönetim kurulu üyesi Semahat Sevim Arsel 3 Milyar Dolar’lık servetiyle Türkiye’nin 4., Dünya’nın 982. En zengin insanı oldu.


👉 Mehmet Tevfik Göksu Kimdir, Kaç Yaşında?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu