Bilgi Havuzu

Türkiye’de En İyi İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler Listesi 2024

Türkiye’de En İyi İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler Listesi 2024. Dünyada en çok konuşulan dillerden olan İngilizce turizm, bilişim, ve diplomasi için en önemli dillerdendir. Bununla birlikte Türkiye’de de yüzde 100 İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler mevcuttur.

Türkiye’de En İyi İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler Listesi 2024

turkiye de en iyi ingilizce egitim veren universiteleri 2023

Globalleşen dünyada en çok konuşulan ve en çok tercih edilen dil İngilizcedir. Bununla birlikte ülkemizde de İngilizce eğitim almak oldukça önemlidir. Kariyer açısından da sizi bir adım öne taşıyacak olan İngilizce bilmektir.

Unutmayalım ki istediğimiz pozisyonda iş bulmak ve bu işte kalıcı olmanın da en önemli gereksinimlerinden biri iyi bir üniversitede İngilizce bir bölüm okumaktan geçmektedir. Yazımızın devamında sizlere faydalı olması açısından Türkiye’de Yüzde 100 İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler Listesini bulabilirsiniz…

Boğaziçi Üniversitesi

İstanbul’da bulunan ve köklü bir geçmişe sahip olan Boğaziçi Üniversitesi, her öğrencinin hayalindeki okuldur. Eğitim kalitesi, sosyal olanakları ve kültürel yapısı ile dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Boğaziçi Üniversitesi’nin tüm bölümlerinde tek eğitim dili İngilizcedir. Kampüste öğrenciler arasında İngilizce konuşulması bile tavsiye edilir. Boğaziçi Üniversitesi’nin giriş puanlarının çok yüksek olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Boğaziçi Üniversitesinde eğitim dili % 100 İngilizcedir.


Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Her yıl mezuniyet törenlerinde sosyal mesaj içerikli pankartların açıldığı öğrenci geçişiyle sosyal medyada ve ulusal basında adından söz ettiren ODTÜ, aynı zamanda dünyada eğitim kalitesiyle adından söz ettiren kaliteli bir üniversitedir. Mühendislik alanında adından söz ettiren kişiler yetiştirmiş olan ODTÜ, Ankara’da konumlanmış bir devlet üniversitesi olup tüm bölümlerinde İngilizce eğitim vermektedir.


İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

Tüm bölümlerinde %100 İngilizce eğitim veren ve İzmir’in eğitim dili İngilizce olan tek üniversitesi olan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü az bilinmesine rağmen ODTÜ ve Boğaziçi kadar kaliteli bir üniversitedir. Üniversite sadece Bilim ve Teknoloji bölümlerine sahiptir. Uygulama alanları, laboratuvar ortamları ve multidisipliner eğitim olanakları ile Türkiye’nin en iyi devlet üniversitelerinden biridir.


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

İstanbul Teknik Üniversitesi yakın zamana kadar Türkçe eğitim vermektedir. Ancak son eğitim-öğretim dönemi ile birlikte bilgisayar mühendisliği ve endüstri mühendisliği başta olmak üzere tüm bölümlerinde İngilizce eğitime geçiş yapmıştır. Türkçe bölümlerini kapatan üniversite, eğitim dili tamamen İngilizce olan devlet üniversiteleri kapsamına girecek.


İstanbul Üniversitesi

Kuruluş tarihi İstanbul’un fethine denk gelen Osmanlı Üniversitesi olarak da bilinen İstanbul Üniversitesi, Siyasal Bilgiler, İşletme ve İktisat Fakültelerinde yüzde 100 İngilizce eğitim vermektedir.


Marmara Üniversitesi

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde İngilizce, Almanca ve Fransızca dersleri verilmektedir. Diğer bölümlerde ise %100 İngilizce eğitim verilmektedir. Özellikle mühendislik fakültesi bünyesindeki tüm bölümlerde tüm dersler İngilizce olarak okutulmaktadır.


Eskişehir Anadolu Üniversitesi

Açık öğretim fakültesinin varlığı nedeniyle Türkiye’de en fazla öğrenci sayısına sahip olan üniversitenin tüm bölümlerinde eğitim dili İngilizcedir. Mühendislik ve ekonomi fakültelerinde tüm dersler İngilizce olarak verilmektedir. Açık öğretim fakültesi bünyesinde de eğitim dili İngilizce olan bölümler bulunmaktadır. İngiliz İşletme ve İngiliz Uluslararası İlişkiler bölümleri son yıllarda en çok öğrenci alan bölümler arasında yer almaktadır.


Yıldız Teknik Üniversitesi

İstanbul, Beşiktaş ve Davut Paşa’daki kampüsleri ile oldukça konforlu kampüs imkanı sunan Yıldız Teknik Üniversitesi, diğer üniversitelerden farklı olarak %30 oranında İngilizce eğitim vermektedir. Diğer teknik üniversitelere göre giriş puanının düşük olmasının nedeni buradan kaynaklanmaktadır.


Hacettepe Üniversitesi

Ankara’daki devlet üniversiteleri arasında oldukça iyi bir konuma sahip olan Hacettepe Üniversitesi, özellikle tıp fakültesi ile tanınmaktadır. İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri başta olmak üzere tüm fakültelerinde dersler İngilizce olarak verilmektedir.


Ankara Üniversitesi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana bürokrat ihtiyacını karşılayan ve Mülkiye olarak da anılan Ankara Üniversitesi, İngilizce eğitimi açısından çeşitlilik göstermektedir. Üniversitedeki tüm bölümlerde hem Türkçe hem de İngilizce eğitim verilmektedir. Ayrıca %30 İngilizce eğitim de verilmektedir.


Türkiye’de İngilizce Eğitim Veren Diğer Üniversiteler

turkiye de ingilizce egtim veren diger universiteler

Aşağıdaki listede yer alan üniversiteler bazı bölümlerde yüzde 100 İngilizce eğitim vermektedir.

-Gaziantep Üniversitesi 

Çukurova Üniversitesi

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi

Ege Üniversitesi

Yalova Üniversitesi

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi

Abdüllah Gül Üniversitesi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi 

Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Adnan Menderes Üniversitesi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Celal Bayar Üniversitesi

Necmettin Erbakan Üniversitesi

Karabük Üniversitesi

Selçuk Üniversitesi

Mersin Üniversitesi

Pamukkale Üniversitesi

Cumhuriyet Üniversitesi

İnönü Üniversitesi

Akdeniz Üniversitesi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Afyon Kocatepe Üniversitesi

Çankırı Karatekin Üniversitesi

Daha detaylı bilgi için Üniversitelerin resmi web sitelerini inceleyebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Türkiye’ de Mavi Diploma Veren Üniversiteler 2024

👉Mezunları En Hızlı ve Kolay İş Bulan Bölümler 2024

👉Hangi Bölümden Kaç Mezun Var? 

Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir Yorum

  1. ingilizce eğitimi ülkemizde çok nadir eğitim kurumlarında veriliyor. bu sıraladığınız üniversitelerde onlardan bazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu